AramaArama
Gıda Hattı

Sevilla şampiyon, futbol gelirlerinde aslan payı İspanya ve İngiltere’nin!

19 Mayıs 2016, 15:27
Paylaş
Sevilla şampiyon, futbol gelirlerinde aslan payı İspanya ve İngiltere’nin!

İspanyol futbol takımı Sevilla, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA Avrupa Ligi Finali’nde İngiliz Liverpool takımını 3-1 gibi net bir skorla geçerek kupayı müzesine götürürken, UEFA gelirlerinde aslan payını da İspanyol ve İngiliz kulüplerin aldığı belirlendi.  

uefa-avrupa-ligi-sevilla-liverpol-gidahatti

Avrupa’nın önde gelen liglerinin bitmesine çok az kala takımlar önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olma planları yaparken, KPMG Football Benchmark ekibi, son üç sezonda UEFA’nın gelirlerini Avrupa kulüpleri arasında nasıl dağıttığını araştırdı.

KPMG Football Benchmark ekibinin yaptığı araştırma, Avrupa’nın büyük futbol kulüpleri için Şampiyonlar Ligi’ne katılmanın önemi bir kez daha ortaya koydu. Buna göre, Şampiyonlar Ligi, 2014-2015 sezonunda katılımcı kulüplere 1 milyar avroya yakın gelir sağladı. UEFA ayrıca, aynı dönemde bir başka organizasyonu olan UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele eden kulüplere 240 milyon avro kazandırdı. Bu rakam Şampiyonlar Ligi ile kıyaslandığı oldukça düşük görünse de yine de önemli bir tutar.

uefa-avrupa-ligi-logo-gidahatti

Söz konusu organizasyonlara katılan kulüplere sabit bir katılım ücretinin yanı sıra gruplarda ve ilerleyen turlarda elde edilen başarıyla orantılı olarak oldukça yüksek primler ödeniyor. Üçüncü önemli bir gelir kaynağı olan reklam havuzu gelirleri ise her bir kulübün ulusal televizyon pazarının değeri temel alınarak kulüpler arasında dağıtılıyor. Neticede, her Avrupa ülkesinin kulüplerinin elde edeceği gelirlerin hesaplanmasında üç temel faktör dikkate alınıyor: O ülkeyi temsil eden takım sayısı, katılan takımların başarısı ve her bir ülkenin reklam havuzunun büyüklüğü.

KPMG Futbol Benchmark ekibinin analizinden bazı çarpıcı sonuçlar şöyle:

  • Sahadaki başarıya bakıldığında, İspanyol kulüpleri 570 milyon avro gelirle aslan payını kaptı. 2012-2013 ve 2014-2015 arasında, Avrupa’da altı büyük kupanın dördünü La Liga takımları kazandı. İspanyol kulüpleri, reklam havuzu gelirlerinde ise 252 milyon avro ile ikinci sırada yer aldı.
  • Toplam gelir bakımından 484 milyon avro ile ikinci olan İngiltere, TV reklamı havuz gelirlerindeki kazancı 263 milyon avro oldu. İngiltere sadece Şampiyonlar Ligi’nden 430 milyon avro kazanç sağladı.
  • İtalya, 2012-2013 ve 2014-2015 dönemlerinde toplam 462 milyon avro ile UEFA’dan en fazla gelir elde eden üçüncü ülke oldu. Sadece Şampiyonlar Ligi gelirleri dikkate alındığında ise İtalya, Almanya’nın gerisinde kaldı. Hem 2014 hem de 2015 senesinde İspanyol Sevilla’nın Avrupa Ligi şampiyonu olmasına rağmen İtalyan kulüpler, İspanyol kulüplerinden yüzde 32 daha fazla yani 91 milyon avro gelir elde etti. Söz konusu dönemde 13 takımla Avrupa Ligi’ne en fazla katılan ve kulüpler arasında dağıtılan Avrupa Ligi TV reklamı havuzundan en yüksek geliri elde eden 57 milyon avro ile yine İtalyan kulüpleri oldu.
  • Toplam gelirler bakımından İtalyan kulüplerinin hemen ardından 455 milyon avro ile Alman kulüpleri geldi. Almanya son üç sezonda Şampiyonlar Ligi’nde 11 ve Avrupa Ligi’nde 8 katılımla iyi bir katılım performansı sergilediyse de Alman kulüpleri, “beş büyük” ülke içerisinde 199 milyon avro ile TV reklamı havuzundan en düşük payı aldı.
  • Fransız kulüplerinin TV reklamı havuzundan elde ettikleri gelir (216 milyon avro) Alman kulüplerinden fazla olduysa da oldukça düşük katılım ücretleri ve başarı primleri nedeniyle Fransa “Beş büyükler” içinde en düşük toplam geliri elde eden ülke oldu.

İncelenen dönem boyunca Fransız kulüpleri Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne sadece 15 kez katılabilirken, üç sezonda da Şampiyonlar Ligi’nde gruplardan çıkabilen tek Fransız takımı Paris Saint-Germain oldu.

futbol-ekonomisi-gidahatti

Sonuçlar beş büyük ülkenin kulüplerinin UEFA’nın dağıttığı gelirlerin yüzde 71’ini aldığını gösterdi. Fakat Avrupa Ligi’ne bakıldığında gelir dağılımı biraz daha adil olduğunu söylemek mümkün. “Beş büyük” ülkenin kulüpleri, gelirlerin sadece yüzde 48’ini alabildi.

Analiz dönemi boyunca, UEFA’ya bağlı 54 federasyonun 30’unun takımları Şampiyonlar Ligi gruplarına ve sonraki aşamalara katılmazken, sadece 11 federasyonun kulüpleri üç sezon boyunca Şampiyonlar Ligi’nde boy gösterebildi. Diğer taraftan, 34 federasyonun kulüpleri Avrupa Ligi’ne en az bir defa katıldı ve bunların yarısına yakını üç sezonda da mücadele etti.

uefa-avrupa-ligi-finali-sevilla-gidahatti

KPMG Futbol Benchmark ekibi, araştırmaya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sonuç olarak, iki Avrupa futbol organizasyonunun gelir havuzları arasında önemli bir fark göze çarpıyor. UEFA Şampiyonlar Ligi, takımlar için hem büyük bir gelir kaynağı hem de önemli bir prestij demek. Avrupa Ligi ise özellikle daha küçük ülkelerin kulüplerine kıta Avrupası futbol arenasında kendilerini gösterebilecekleri bir ortam sunuyor ve yeni getirilen bir teşvik sayesinde artık Avrupa Ligi’ni kazanan kulüp bir sonraki sezon Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılabilecek.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.