Gıda Hattı

Sevgi Soysal kimdir? Sevgi Soysal hayatı

22 Kasım 2021, 19:43
Paylaş
Sevgi Soysal kimdir? Sevgi Soysal hayatı
Sevgi Soysal kimdir? Türk yazar ve başarılı kadınlardan biri olan Sevgi Soysal hayatı ve tüm çalışmaları Sevgi Soysal biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için araştırdık. İşte hayatına dair her şey....

Sevgi Soysal kimdir? Türk kadın yazarlardan biri olan Sevgi Soysal hayatı ve tüm yaşamına dair detayları sizlere sunuyoruz.

Sevgi Soysal biyografi

doğum; 30 Eylül 1936, İstanbul

ölüm; 22 Kasım 1976, İstanbul

mesleği; Türk yazardır.

Sevgi Soysal hayatı

Sevgi Soysal, 30 Eylül 1936 tarihinde Selanik göçmeni bir baba ile Alman bir annenin altı çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Abisi Kaya Yenen, ablası Gönül Öney ve kardeşleri Duygu Aykal, İzzet Yenen ve Mine Kazmaoğlu'dur. İki yaşından itibaren yaşamaya başladığı Ankara ve annesinin Alman kimliği onun yazarlık serüveni üzerinde çok büyük etkiler bırakır. Liseyi Ankara Kız Lisesinde okuyan Sevgi Soysal, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Arkeoloji bölümünde okumaya başlar. DTCF'den mezun olmadan önce burada tanıştığı Özdemir Nutku ile evlenir. Soysal'ın Özdemir Nutku ile evliliğinden Korkut isimli bir oğlu olur. İkinci evliliğini Başar Sabuncu ile yapar. Üçüncü ve son evliliğini Anayasa Profesörü Mümtaz Soysal ile yapar. Mümtaz Soysal ile evliliğinden Defne ve Funda isimlerinde iki kızı olur. Sevgi Soysal 1975 yılında teşhis konulan meme kanseri hastalığına karşı verdiği mücadeleyi 22 Kasım 1976'da kaybeder. Soysal, öldüğünde 40 yaşındadır.

Sevgi Soysal kimdir?
Sevgi Sosyal

Eserleri

Romanları

Yenişehir'de Bir Öğle Vakti
Yürümek
Şafak
Hoş Geldin Ölüm (Ölümünden Sonra)

Hikâyeleri

Tutkulu Perçem
Tante Rosa
Barış Adlı Çocuk

Anıları

Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu
Hoş Geldin Ölüm

Makale

Bakmak

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.