Gıda Hattı

SETBİR Başkanı Tezel’den belediye başkan adaylarına çağrı!

9 Mart 2019, 16:07
Paylaş
SETBİR Başkanı Tezel’den belediye başkan adaylarına çağrı!

31 Mart Yerel seçimlerine haftalar kala süt ve et sektöründen belediye başkan adaylarına çağrı geldi. SETBİR Başkanı Tarık Tezel, belediye başkan adaylarına “Halk sağlığını tehdit eden uygulamaları engelleyin.” diye seslendi.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel, 31 Mart yerel seçimlerinde halkın oyuna talip olan belediye başkan adaylarına yönelik halk sağlığı için çok önemli bir mesaj verdi.

SETBİR Başkanı Tezel’den belediye başkan adaylarına çağrı!

Belediye başkan adaylarına “Temel görevlerinizden biri de halkın dengeli beslenmesini gözetmek. Başta sokak sütçülüğü ve ambalajsız ürün olmak üzere halk sağlığını tehdit eden uygulamaları engelleyin” diye seslenen Tezel’in açıklaması şöyle:

“Türkiye 31 Mart 2019 Pazar günü yerel seçimlere gidiyor. Seçmen, yeni belediye başkanlarını ve belediye meclis üyelerini seçecek. Seçimler sonucu yönetim vekaletini alacak olanların önünde pek çok görev olacak. Bize göre temel görevlerden biri de vatandaşın hayvansal proteinin en kaliteli ve en hesaplı ürünlerini tüketerek, dengeli beslenmesini gözetmek.

sokak-sutu-gidahatti

“Halk sağlığını tehdit eden uygulamaları engelleyin!”

Türkiye süt ve kırmızı et sektörünün en büyük ve kapsayıcı sivil toplum örgütü olarak, 31 Mart’ta seçmenin teveccühü ile göreve gelecek belediye başkanlarımızdan,

– Halk sağlığını tehdit eden uygulamaları engellemelerini,

– Her türlü ambalajsız ürün satışına karşı önlem almalarını,

– Özellikle sokak sütçülüğünü ve açık süt satışını engellemelerini,

– Taklit ve tağşiş kaynağı işletmelerin faaliyetlerine son vermelerini istiyoruz.

“Hayvan sağlığına öncelik verin”

Yine halk sağlığı açısından, belediye başkanlarımızın,

– Hayvan sağlığına katkı sağlamalarını ve hayvan hastalıklarının önlenmesinde aktif görev almalarını,

– Hayvan hastalıkları ile mücadeleye kaynak ayırmalarını,

– Hayvan sağlığı için yapılan her çalışmanın zoonoz (hayvanlardan insanlara geçebilen) hastalıkların önlenmesi açısından halk sağlığının korunmasına bir katkı olduğunun bilinci ile faaliyet göstermelerini,

– Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvan hastalıklarını ortadan kaldırma (eradikasyon) projesini desteklemelerini,

– Standarda uygun hayvan pazarları yapılmasını gözeterek giriş-çıkışları kontrol etmelerini bekliyoruz.”

Süt ve ette bilgi kirliliği

SETBİR Başkanı Tarık Tezel, açıklamasında, sektör olarak seçilecek belediye başkanlarından bir diğer dileklerini de, “Kayıt dışı ile mücadele etmeleri, Süt ve kırmızı et ürünlerinin niteliğine ve üretimine ilişkin bilgi kirliliğini önlemede etkin olmaları” şeklinde vurguladı. Tezel, “Belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin, gerek Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın gerekse Belediye Kanunu’nun verdiği yetki ve sorumluluk ile bu görevlerin üstesinden geleceğine inanıyor, kendilerine şimdiden üstün gayret ve başarı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

SETBİR

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR) 1976 yılında “Türkiye’de süt, et ve gıda sanayiinin gelişmesine katkıda bulunmak” amacıyla kuruldu. Üyeleri arasında Türkiye’de hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren et ve süt sanayii firmaları ile bu sektörlere tedarik sağlayan firmalar ile et, süt ve yem üreticileri yer alan SETBİR’in halen 56 adet firmadan 88 üyesi bulunuyor.

SETBİR üyesi şirketler günde 30 bin ton süt işliyorlar. Yılda 10,8 milyon tona denk gelen bu üretim miktarı, kayıtlı süt pazarının yüzde 98’ine, Türkiye’de bir yılda üretilen toplam süt miktarı olan 23 milyon tonun ise yüzde 48’ine karşılık geliyor. Üye şirketlerin hayvancılık işletmeleri 500 binin üzerinde büyükbaş, 100 binin üzerinde küçükbaş çiftlik kapasitesine sahip. Yıllık ciro toplamı 65 milyar TL’nin üzerinde olan dernek üyeleri, 85 bin kişiyi istihdam ediyor ve 500 bini aşkın üreticiyle iş yapıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.