Gıda Hattı

SETBİR Avrupa'da söz sahibi

7 Ağustos 2006, 10:13
Paylaş

Türk gıda sektörü Avrupa ile bütünleşiyor

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticiler Birliği SETBİR, Avrupa Süt Ürünleri Derneği EDA, Avrupa Et Sanayicileri Derneği, CLITRAVI ve Avrupa Canlı Hayvan ve Et Ticareti Derneği UECBV'ya üye oldu.

Avrupa Birliği'ne katılma sürecinde gıda sektörü Türkiye için önemli bir güce sahip. Avrupa'nın en büyük gıda üreticisi olma yolunda ilerleyen Türkiye'de SETBİR şimdiden gerekli girişimleri gerçekleştiriyor. Bu amaçla SETBİR Avrupa Süt Ürünleri Derneği EDA, Avrupa Et Sanayicileri Derneği CLITRAVI ve Avrupa Canlı Hayvan ve Et Ticareti Derneği UECBV'ye üye oldu.

Üç önemli gıda derneğine üye olarak girmelerini bir basın toplantısı ile açıklayan SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye'nin AB müzakerelerinde en çok zorlanacağı konu olan tarım ve hayvancılık konusundaki etkinliğini artırmak için Avrupa'daki gıda dernekleri ile gerçekleştirilen işbirliğinin çok önemli olduğunu belirtti. Bahçıvan, “Hayvancılık sektörü ve özellikle de et ve süt alanında Türkiye'nin çok büyük sorunları var; hem bu sorunları aşmak, hem yasal mevzuat açısından uyum sağlamak, hem de pratik olarak sektörü, üreticileri, çiftçileri geliştirmek ve bu yolda AB'den destek almak durumunda. Biz SETBİR olarak, bu yolda, çok zor bir süreci geride bırakarak, AB'nin sektörümüzle ilgili en etkin 3 derneğe üye olduk” dedi.

Avrupa ile entegrasyon sürecinde ortak çalışmaların önemine dikkat çeken Bahçıvan, “AB'nin çıkardığı engellere ve yaşanan sıkıntılara karşı mazeret üretmek çok kolay. Ancak bu süreçte her şeyi devletten ve kamu otoritesinden beklemeden, herkesin başta da sanayicilerin ve sivil toplum kuruluşlarının çaba göstermesi, elini taşın altına sokması gerekiyor. SETBİR, bu üyelik sürecinde hiçbir devlet kurumunun desteğini almadan üye olduğu Avrupa Süt Ürünleri Derneği EDA Avrupa Komisyonu'nda süt sanayinin tek ve ortak sesi olarak temsil görevini üstlenmiştir. Avrupa Et Sanayicileri Derneği CLITRAVI, Avrupa Birliği et endüstrisini temsil eden bir kuruluş olmasının yanı sıra, AB kurumları nezdinde etkin bir konuma sahip olup, bu kurumlarda resmi olarak görev almakta, sektörü temsilen müzakerelere, toplantılara katılmaktadır. Avrupa Birliği Canlı Hayvan ve Et Ticaret Birliği UECBV de, ortak tarım politikası reformları, AB'nin genişlemesi, etpazarları, ticaret mekanizmaları, uluslararası ilişkiler, gümrükler, veteriner işleri, çevre gibi konularda çalışmalar yapmaktadır” dedi.

Türkiye'nin mevcut yapısı ile sadece Türkler için değil, Avrupalılar için de bir yatırım ortamı yarattığını belirten Erdal Bahçıvan, yabancı sermayenin Türkiye'de et ve süt sektörü ile ilgilendiklerini açıkladı. Özellikle Almanya, Danimarka, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerde faaliyet gösteren firmaların Türkiye'deki şartları gözlemlediğini anlatan Bahçıvan, “Kar elde edebileceklerine inandıkları an yatırım yapacaklardır. Yabancı sermayenin gelmesi bir vizyon, kalite ve verimlilik katkısı sağlayacaktır” dedi.

Erdal Bahçıvan, Gerek AB ile uyumlu politikalar ve üretim tarzları, gerekse de hayvan ırkının değiştirilmesi ve köy tipi üretimin yerine sanayi tipi üretimin geçmesiyle, 2013 yılına kadar büyümenin yüzde yüz gerçekleşeceğine inandıklarını kaydetti. Türkiye'nin 20-23 milyon ton süt üretimi olması ve et ve süt ürünlerinde ihraç eden ülke konumuna gelmesi gerektiğini belirten Bahçıvan, eğer bu gelişmeler sağlanamazsa Türkiye'nin pazar olarak kalacağını savundu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.