AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Ses kısıklığı ciddi bir sorunun belirtisi olabilir

Ses kısıklığı ciddi bir sorunun belirtisi olabilir
3 Eylül 2016, 13:54

Ses kısıklığı herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık. Yüksek sesle konuşmak veya soğuk bir şeyler içmek gibi nedenlerle sesiniz kısılabilir. Genelde kendiliğinden birkaç günde geçse de, uzmanlar uzun süren vakaların ciddiye alınması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Nedim Arda, ses kısıklığı konusunda bilgi verdi ve önemli uyarılarda bulundu.

Ses kısıklığı geçmiyorsa mutlaka doktora gidilmeli

Ses kısıklığı, ses oluşumunu sağlayan ses tellerinin farklı nedenlerle işlevini kaybetmesi ve sonuç olarak sesin bozulması olarak biliniyor.

İki haftadan uzun süren ses kısıklığının ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Nedim Arda, “2 haftadan uzun süren her tür ses kısıklığı /bozukluğu mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmeli, gırtlak-ses telleri muayenesi yapılmalıdır. Ses kısıklığını oluşturan hastalığın kesin tanısının konulması gerekir” dedi.

Prof. Dr. Nedim Arda ses kısıklığıyla ilgili bilinmesi gerekenleri ve tedavi alternatiflerini aktardı.

ses-kisikligi-gidahatti

Kanser belirtisi dahi olabilir

Prof. Dr. Nedim Arda'ya göre gırtlak kanserleri, tüm kanserlerin yüzde 2 ile 5’ini oluşturuyor. Özellikle Türkiye gibi sigara tüketimi fazla olan toplumlarda bu oran daha da yüksek olabilir. Gırtlak kanseri 45-75 yaş arasında ve daha çok erkeklerde görülür.

En çok görülen belirti ise ses kısıklığı. Kanserin gırtlaktaki başlama yerine bağlı olarak, yutma güçlüğü, boğazda takılma hissi, öksürükle de kendini gösterebilir. Erken evrede yakalandığı zaman tedavi edilme oranı yüzde 90-95’lere ulaşır. Ancak geç kalındığı ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle özellikle 2 haftayı geçen ses kısıklıklarında mutlaka bir kulak burun boğaz muayenesi olmak gerekir.

oksurme-gidahatti

Erken teşhis çok önemli

Ses kısıklığı aynı zamanda, reflünün de habercisi olabilir. Reflünün iki tipi var. Bunların bir tanesinde yemek borusu da etkilenir ve dolayısıyla hastada yemek boyunca yanma ve hazımsızlık şikayeti olur. Diğer reflü tipinde ise yemek borusu etkilenmeden direkt olarak boğazda takılma, yutma zorluğu ve ek olarak ses tellerinin tahriş olması sonucu ortaya çıkan ses kısıklığıyla kendini gösterir.

Doğru bir şekilde tanı koyulup tedavi edildiğinde kalıcı olarak ses kısıklığı olmasının ve çok daha ileri evrelerde de gırtlak kanseri oluşumunun önüne geçilebilir. Ayrıca ses kısıklığına yol açan pek çok neden sayılabilir. Bunlar arasında ses teli nodül ve polipleri, ses teli ödemi, ses telinin yapısal bozuklukları, ses teli enfeksiyonları (larenjit), sesin yanlış kullanımı sayılabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.