AramaArama
Gıda Hattı

Sertifikalı çoban sayımız 15 bini aştı

7 Temmuz 2015, 10:01
Paylaş
Sertifikalı çoban sayımız 15 bini aştı

“Sürü Yönetimi Elemanı Benim” projesi kapsamında düzenlenen eğitimlerin ardından sertifika alanların sayısı 16 bine yaklaştı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, istihdamın korunmasına ve işsizliğin azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla Aktif İşgücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü kapsamında uygulamaya konulan “Sürü Yönetimi Elemanı Benim” Projesi’nde üçüncü yıla girildi.

2013 ve 2014 yıllarında Bakanlık il müdürlükleri, Ziraat Odaları ve Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri İl Birliklerinin katkısı ile hazırlanan eğitimlere 8.250 kişi katılırken, 2015 yılının ilk altı ayında 67 ilde düzenlenen 224 kursa 7.180 kişi katıldı. Böylece, sertifikalı çobanların sayısı 15 bini aştı.

Eğitimlerde kursiyerlere koyun ağılı ve keçi barınağı kurabilme, koyun ve keçi ırkını seçebilme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımını yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı ve yetiştirme hastalıklara karşı koruyabilme ve mücadele edebilme, biyogüvenlik uygulamalarına hâkim olma, sağım yapabilme yeteneği kazandırmak ve böylece kırsal alanda sürü yönetimi elemanlığını daha cazip bir meslek haline getirmek amaçlanıyor.

Bakanlar Kurulu Kararı ile “Sürü Yönetimi Elemanı” sertifikasına sahip olanları çalıştıran 500 baş ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelere 5.000 TL sürü yöneticisi istihdam desteği veriliyor. Bu kapsamda 2014 yılında 817 işletme söz konusu destekten yararlanırken, bu yıl daha fazla işletmenin desteklemelerden yararlanması amacıyla, 12 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile desteklenecek işletmelerde 500 baş olan küçükbaş hayvan sayısı 300 başa indirilmişti.

Kursiyerlere İŞKUR tarafından kursiyer zaruri ödemesi yapılan eğitimlere katılmak isteyen adayların, Bakanlık il veya ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.