Gıda Hattı

Şeref Bey kimdir? Şeref Bey hayatı

13 Haziran 2022, 11:17
Paylaş
Şeref Bey kimdir? Şeref Bey hayatı
Şeref Bey kimdir? Futbol kariyeri ve yaşamı ile dikkat çeken Şeref Bey hayatı ve tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte Şeref Bey biyografisi...

Şeref Bey kimdir? Türk futbolcu ve teknik direktör olan ve diğer ismi ile Ahmet Şerafettin Bey hakkında her şey...

Şeref Bey biyografi

diğer ismi; Ahmet Şerafettin Bey

doğum; 1894

ölüm; 13 Haziran 1933

mesleği; Türk futbolcu, teknik direktör ve futbol hakemi. Beşiktaş'ın futbol şubesinin kurucusu olup, Beşiktaş futbol takımının ilk kaptanı ve teknik direktörüdür.

Şeref Bey hayatı

Beşiktaş'a bir stadyum kazandırmak için çok büyük çabalar sarf etmiştir. Beşiktaş'a kazandırmak istediği stadı göremese de, 1940 yılında stadın inşası tamamlandı. Beşiktaşlılar bu stada, onu hayatı pahasına kulübe kazandıran Şeref Bey'in anısına Şeref Stadı adını verdiler. Stadyumda 1947'de BJK İnönü Stadyumu açılana kadar pek çok lig maçı ve yabancı maçlar oynandı. 1947'den sonra Beşiktaş kulübünün antrenman sahası olarak kullanılan statta amatör küme maçları da oynandı.

Beşiktaş'ta futbol şubesinin kurucusu olan Şeref Bey için UNIBJK (Üniversiteli Beşiktaşlılar) tarafından yaptırılan heykelin açılış töreni, 19 Mart 2008 tarihinde Beşiktaş'taki Dünya Barış Parkı'nda gerçekleştirildi.

1932 yılının Ağustos ayında kansere yakalanmış ve 1933 yılında 12 Haziran'ı 13 Haziran'a bağlayan gece yarısında ölmüştür. Beşiktaşlılar ve futbolseverler tarafından her yıl sezon açılışının yapıldığı gün Yahya Efendi Türbesi'ndeki mezarı başında saygıyla anılmaktadır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.