Gıda Hattı

Şemsi Kopuz: Sanayici Hammadde Fiyatlarındaki Artışı Ürünlere Yansıtamıyor

16 Ağustos 2007, 18:15
Paylaş

Türkiye Gıda ve İçecek Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, kuraklık sebebiyle pek çok kalemde hammadde fiyatlarının artış gösterdiğini belirterek, “Ancak fiyat artışını ürüne yansıtamayan üretici zor durumda. Böyle devam etmesi durumunda zam kaçınılmaz olacak” dedi.

İklim değişiklikleri sebebiyle tüm dünyada gıda hammaddesi fiyatlarının önemli oranlarda artış gösterdiğini kaydeden Türkiye Gıda ve İçecek Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Ham kakao fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 20 ila 30 arasında arttı. Geçen yılki iyi hasada karşılık bu yıl dünya kakao rekoltesi yüzde yediden fazla azalarak 3 milyon 400 bin tona geriledi. Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde üreticiler çikolataya zam yapacaklarını açıkladılar. Aynı durum Türkiye’deki gıda üreticileri için de geçerli. Ama biz bu artışı ürünlere yansıtamıyoruz.”

Zam kaçınılmaz

Gıdada zaten düşük olan kar marjlarının iyice eridiğini belirten Kopuz, şöyle devam etti: “Türkiye’nin buğday rekoltesinde yüzde 10’luk bir düşüş öngörülüyor. Üstelik sadece Türkiye’de değil, Ukrayna, Rusya gibi buğday deposu ülkelerde de rekolte düşük. Daha şimdiden uluslararası borsalarda buğdayın tonu üç ayda 210 dolardan 300 dolara yükseldi. Türkiye’de ekmeklik buğdayın tonu 500 TL’ye dayandı. Aşırı sıcaklar sebebiyle hayvan başına alınan süt miktarında dalgalanma yaşanıyor. Üretici, bazı ürünlerde baz fiyat ayarlamalarıyla idare etmeye çalışıyor. Ama yapılan ayarlamalar yine de hammadde fiyatlarının altında kalıyor. Böyle devam ederse zam kaçınılmaz olacak.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.