Gıda Hattı

Şemsi Kopuz

11 Haziran 2007, 01:49
Paylaş
Şemsi Kopuz

 Güvenli Gıda Ve Sağlıklı Beslenme Öncelikli Hedefimiz

Türk gıda sektörünü, CIAA üyeliği ile ülkemizden önce Avrupa Birliği’ne sokan federasyonumuz, ülkemizin beslenme alanındaki en köklü meslek örgütlerinden olan Türkiye Diyetisyenler Derneği (TDD) ile işbirliğine giderek, Gıda ve Beslenme Koordinasyon Konseyi’ni kurdu. Her platformda önceliğimizin, ‘halkımızın gıda ve beslenme konularında doğru bilgilendirilmesi’ olduğunu söylüyoruz. İşte bu nedenle, 5 Eylül’de attığımız karşılıklı imzalarla fiilen hayata geçen konseyimiz, beslenme politikalarının oluşturulmasında hükümetlere ve yetkili kurumlara sürekli ve doğru bilgi akışını sağlayacaktır. Gıda ve Beslenme Koordinasyon Konseyi, aynı zamanda halkımızın sağlıklı ve güvenli gıda tüketimini sağlamak için kurumlararası işbirliğini en üst seviyeye çıkarmayı da amaçlamaktadır. 

Gündemimizdeki bir diğer önemli konu ise tarım sektöründe yaşanan gerilemedir. Genel tarım ürünleri üretiminde geçen yıl başlayıp 2007’nin son çeyreğinde de devam edeceğini öngördüğümüz bir daralma yaşamaktayız. Bu nedenle Tarım Bakanlığı ile su dahil bütün ülke kaynaklarımızın, daha avantajlı değerlendirilmesi konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Tarımın ve gıda sektörünün önünü açacak yeni politikaların bir an önce hayata geçirilmesinin, ileride yaşanması muhtemel görünen riskleri azaltacağına eminiz. 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nün bu yıl teması olarak seçilen ‘Gıda Hakkı’ konusu ile de örtüşen hedeflerimiz, ülkemiz insanının güvenli gıdaya ulaşması ve sağlıklı beslenebilmesi önceliğini taşımaktadır. Bu hedeflerin gerçekleştirilebilmesi, yukarıda değindiğim tarım ve gıda konusunda doğru politikaların oluşturulabilmesi ile mümkündür.

Burada değinmek istediğim bir diğer konu da, Ramazan nedeniyle gıda fiyatlarının aşırı arttığı yönündeki haberlerdir. Ramazan ayında gıda ürünlerine normalden daha fazla talep olması ve bu yıl kuraklığa bağlı yaşanan rekolte düşüşleri gıda hammadde fiyatlarında belirgin bir yükselişe neden olmuştur. Öte yandan biodizel üretimindeki artışında, dünya genelinde hammadde maliyetlerini önemli ölçüde artırdığını göz ardı etmemek gerekir. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu, halkımızın sadece ucuz olması nedeniyle üretim izni olmayan, ambalajsız ve markasız ürünlere rağbet etmemesidir. Bu nedenle Maliye Bakanımızın kapsam dışında kalan gıda ürünlerindeki KDV’nin de indirileceğine dair sözünü gerçekleştireceğini ümit etmekteyiz.

Yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte federasyon başkanlar kurulu olarak, Sanayi ve Ticaret Bakanımız Zafer Çağlayan ile Tarım ve Köyişleri Bakanımız Mehdi Eker’e ilk ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Son derece olumlu geçen görüşmelerimizde, iki bakanımızdan da bundan sonraki dönemde, sektörümüzün sorunlarına kalıcı çözüm üretme konusunda ortak hareket etme sözü almış bulunmaktayız.
 
Bu vesileyle halkımızın Ramazan Bayramı’nı kutlar, esenlikler dilerim.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.