Gıda Hattı

Şemsi Kopuz

11 Haziran 2007, 01:49
Paylaş

Yeni Dönem Başlıyor

Ülkemiz, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile başlayan ve aylardır gündemi meşgul eden bir seçim atmosferini geride bıraktı. Görünen o ki, halkımız mevcut iktidar partisine önümüzdeki dönem için de güvenoyu verdi. Ekonomimizin büyümesi ve gıda sanayinin dünyayla entegre olması nedeniyle, seçim atmosferi ve belirsizliklerinden sektörün fazla etkilenmediğini gözlemlesek de, bir daralma yaşandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Temmuz’da açıklanan İSO 500 sonuçları değerlendirildiğinde, % 7-8 civarında büyüme beklediğimiz gıda sektörünün, 2007’nin seçim yılı olması nedeniyle % 6 oranında kaldığı görülmektedir. 

Bu dönem içerisinde, TGDF olarak sürekli gündemde tuttuğumuz ‘Gıdada KDV İndirimi’ ile  Haziran ayında bir enflasyon düşüşü yaşandı. Bunun orta vadede en büyük yansıması kayıtdışı üretimin azalmasında ve enflasyon hedefinin tutturulmasında görülecektir. Halkımız bundan sonra sağlıklı gıdayı daha ucuza alabilecektir. Burada hemen şunu hatırlatmalıyım ki, KDV indirimini tüketicilerimiz de sıkı bir şekilde takip etmelidir.

Tabii sektörümüzün KDV  sevinci 24 Haziran’da “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği”nin yayınlanmasıyla yerini endişeye bırakmıştır. Ambalaj geri kazanımı konusunda sektörümüze ciddi bir  maliyet yükü getiren yeni yönetmelikte gerekli değişikliğin yapılması önümüzdeki dönemde en önemli gündem maddelerimizden biri olacaktır.

Yine 29 Haziran’da Federasyonumuza üye  MÜMSAD - Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği, “Bilinmeyen Yönleriyle Margarin ve Beslenmedeki Rolü Konferansı” ile çok güzel bir çalışmaya imza attı ve margarin konusunda kamuoyunu bilgilendirerek, spekülasyonlara bir son verdi. TGDF olarak sonuna kadar destek verdiğimiz bu çalışmanın hem sanayicimiz açısından, hem de tüketicinin margarin konusunda bilinçlendirilmesi açısından olumlu sonuçlanması da bizim için sevindirici olmuştur. Bu konferansa destek veren ve emeği geçen herkese ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Seçimlerin sonuçlanmasıyla başlayan yeni dönemde istikrar havasının korunması, Cumhurbaşkanlığı seçiminin yeni bir kaos yaratılmadan uzlaşma ile sonuçlanması dileklerimle esen kalın…

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.