Gıda Hattı

Şemsi Kopuz

11 Haziran 2007, 01:49
Paylaş

Girişimlerimizin Neticesini Aldık

Türk Gıda Sektörü olarak Mayıs ayı sonunda uygulamaya konulan “Gıdada KDV indirimi” kararının mutluluğunu yaşıyoruz. TGDF olarak ilk kez 4 Kasım 2006’da gerçekleşen 2. Olağan Genel Kurulumuzda gündeme taşıdığımız, gıdada KDV oranlarının düşürülmesine ilişkin talebimiz nihayet 30 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle yerine getirilmiş oldu. Böylece alkollü içkiler hariç KDV oranı yüzde 18 olan bütün gıdaların KDV oranı yüzde 8’e çekildi. Bu indirim, tüketicinin güvenli gıdaya ulaşmasını sağlayacağı için kısa vadede tüketicinin cebine ve sağlığına olumlu yansımaları olacağı gibi gıda sektörünün de önünü açacaktır. Üstelik orta ve uzun vadede devletin vergi kaybı yerine, kayıt içine alınacak işletmelerle vergi gelirinde artış olacağı da unutulmamalıdır. 

 

Ancak sektörümüzün, KDV indiriminden doğan sevinci, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Başbakanlığa sevkedilen Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle kursağında kaldı. Söz konusu değişiklikle ambalaj üreticilerinin atıkların geri kazanımında yükümlülüğü tamamen ortadan kaldırılmakta ve bu yük tamamen gıda sanayicisinin üzerine yıkılmaktadır. En temel girdisi ambalaj olan bir sektörün konuya ilişkin ne dediği hiçe sayılmaktadır. Buradaki tutumu ve varılmak istenilen noktayı anlamak mümkün değildir.

Değerli dostlar, Türkiye dolu dizgin seçime gidiyor. Dileğimiz odur ki, seçim süreci geçmişte ülkemizin çok çektiği seçim ekonomisi uygulamalarına sahne olmasın ve yaşanan ekonomik istikrar sona ermesin. Bunun için seçim öncesi söylenecek her söz, verilecek her vaadi dikkatle izleyeceğiz.   

Seçim sürecinin tüm Türkiye gibi Türk Gıda Sektörüne de iyilikler getirmesi dileklerimle…

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.