Gıda Hattı

Şemsi Kopuz

3 Nisan 2007, 12:18
Paylaş

Müjdeli Haberi Bekliyoruz

Türk gıda ve içecek sektörüne yeni bir ivme kazandıracağına inandığımız “Gıdada KDV İndirimi”ni beklerken, iki ay daha geride kaldı. TGDF olarak gündeme taşıdığımız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2. Olağan Genel Kurulu’muzda verdiği müjde ve talimatıyla başlatılan çalışmalar, Maliye Bakanlığı’nda devam ediyor. 6’ncı Gözden Geçirme görüşmelerine katılan IMF Heyeti’nin blokajına rağmen, kapsamı dar da olsa KDV indiriminin açıklanmasını bekliyoruz. Böylece çocuk mamaları, sıvı şekerler, meyve suları, konserveler, paket çorbalar ve birtakım süt ürünlerinde KDV oranları yüzde 18'den yüzde 8'e inmiş olacak.

Unutulmamalı ki, bu indirim kısa vadede tüketicinin cebine ve sağlığına olumlu yansıyacak. Vergi gelirlerinde ise ilk etapta belli bir kayıp yaşanacak gibi görünse de, orta ve uzun vadede kayıt dışı firmalar kayıt içine alınacağı için bütçeye artı değer katacaktır. Böylece dolaylı vergilerde gıdanın aleyhine büyük bir çarpıklığın yaşandığı tablo da bir nebze düzelecektir.

TGDF olarak sektörü ilgilendiren konularda çalışmalarımız da devam ediyor. Getirilmesi düşünülen pazar payı eşiği nedeniyle sektörümüzü yakından ilgilendiren Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği taslağını, İstanbul’da düzenlediğimiz çalıştayda masaya yatırdık. Sektör temsilcileri ile Rekabet Kurumu uzmanlarını buluşturduğumuz çalıştay, sektörün sesinin duyurulması anlamında önemli bir işlevi yerine getirdi. Yapılması düşünülen değişikliklerin sektörümüze olası olumlu, olumsuz yansımaları ortaya konulurken, kurum uzmanları da konuya bakışımızı öğrenmiş oldu.

Yine federasyon olarak katıldığımız gıda sektörüne yönelik hijyen kılavuzları taslakları hazırlık çalışmalarında da sona gelindi. Haziran ayında yürürlüğe konulması planlanan kılavuzlar, biz üreticiler, tüketiciler ve denetim görevini yerine getiren devlet için hijyen mevzuatı anlamında önemli bir boşluğu dolduracak.

Mayıs ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemizdeki istikrar ortamına darbe vurmaması, kötü sürprizler yaşatmaması dileğiyle, bol kazançlı günler…

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.