Gıda Hattı

Şemsi Kopuz

9 Şubat 2007, 14:48
Paylaş

Umutlarımızı 2007’ye taşıdık

Her yeni yıl; umutların yeniden filizlendiği, boy attığı bir yıl olması dileğiyle karşılanır. Ve gelen her yeni yıl; sorunlar gibi onların çözümlerini de içinde barındırır. İşte 2007’ye de sorunlardan çok çözümlerin ağır bastığı bir yıl olmasını dileyerek adım attık.

Gıda sektöründe yaşanan sorunlara çözüm bulunması yolunda, bugüne kadar olduğu gibi TGDF olarak gerekirse elimizi taşın altına koymaktan kaçınmayacağımız yaklaşımıyla başladığımız yeni yılda öncelikli beklentimiz, gıdada KDV indiriminin gerçekleşmesi. Federasyonumuzun uzun süre üzerinde çalıştığı KDV indirimi konusundaki müjdeyi, 4 Kasım 2006’da gerçekleştirdiğimiz 2’nci Olağan Genel Kurulu’muzu onurlandıran Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Sayın Başbakanımızın talimatıyla başlayan çalışmalardan sonuç alınması gecikince umudumuzu 2007’ye taşıdık. Maliye Bakanlığı ve Hazine gibi kurumlarda sürdürülen çalışmaların kısa sürede tamamlanarak, tüketicinin sağlıklı beslenmesi yolunda gıdaya ulaşımını kolaylaştıracak, sektörümüzü de rahatlatacak bu adımın atılmasını bekliyoruz

TGDF olarak 2007 yılında yoğun bir gündemle yolumuza devam edeceğiz. En önemli başlıklarımızdan birisi kuşkusuz gıda güvenliği ve sağlıklı beslenme. Dünya genelinde değişen trendler ve yaşanan gelişmeler, gıda sanayinin yükümlülüğünü de sürekli arttırmakta. Fonksiyonel gıda konusunda sektörün gösterdiği performans, bu değişimlerin son derece yakından takip edildiğinin en açık göstergesi. Son derece ciddi bir Ar-ge ve pazarlama faaliyeti gerektiren bu ürün grubunun gıda sanayi ihracatına da olumlu etki edeceği unutulmamalıdır. Fonksiyonel gıdalara ilişkin getirilmeye çalışılan reklam kısıtlaması ise tüketicinin bilgilendirilmesinin önündeki en büyük engel olacaktır. O nedenle sektör olarak, ilgili kurumların yasakçı bir anlayış yerine bilimsel kural ve ölçüler baz alınarak, sektörün gelişimine katkı sağlayacak bir anlayış içinde olmasını bekliyoruz. 2007’de umutlarınız hep diri, hep yeşil, sorunlar hep sizden uzak kalsın.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.