Gıda Hattı

Şemsi Kopuz

21 Aralık 2006, 15:07
Paylaş
  

2006 sona erdi… Yine yaşanan 1 yılın bilançosunu yapma vakti geldi… Hesaplar kapanıyor, yeni ajandalar açılıyor. Biz de sektörün temsilcisi olarak neler yaptığımızı durup bir değerlendirdik… Kasım ayının  başında 2. Olağan Genel Kurul’umuzu düzenledik. Sayın Başbakan’ın katılımıyla renklenen toplantımız geçtiğimiz bir yılın bilançosu niteliğinde gerçekleşti.
     Yıl içinde atılmasına katkıda bulunduğumuz tüm büyük adımlar Etiketleme Tebliği’nin çıkarılarak Fonksiyonel Gıda’nın önünün açılması, sektörün Ulusal Gıda Kodeksi Komitesi’nde temsili, sanayimizin AB üyeliğinin adeta bir göstergesi olan CIAA Yönetim Kurulu üyeliğine kabulümüz gibi bu Genel Kurul’da da dev bir gelişmeye imza attık.
    Yıllardır sektörümüzü yoran ve değiştirilmesi için çaba harcanan Gıdada KDV oranlarının değiştirilmesi için Başbakan’ımızdan önemli bir söz aldık. Televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında Sayın Başbakan tüm Türkiye’nin beslenmesinin önünü açmaya yönelik sihirli sözcükleri söyledi ve “Gıdada KDV İndirimi” Bakanlar Kurulu gündemine alındı. Nisan ayından beri üzerinde çalıştığımız konunun en son adımının gerçekleştirilmesi için Sayın Başbakan’ımızın sözlerini yerine getirmelerini heyecanla bekliyoruz.
     Tüm bunların dışında Kasım ayında AB’nin 9. İlerleme Raporu açıklandı. Gündemdeki siyasi hareketliliğin yatışmasının ardından AB ile görüşmelerde ülkemizi zorlayacak konulardan biri olan Tarım ve Hayvancılık konularına da İlerleme Raporu’nda geniş yer verilmiş durumda. Biz TGDF olarak, bu raporda yer alan konu başlıklarının altını bir kez daha çizmek gereği hissederek dikkatleri siyasetten biraz olsun çekmek istedik. Siyasi sorunların ateşi sönmeye yüz tuttuğunda, sektörel yapısal sorunların da üyelik sürecini engellememesi için hazır olmak gereklidir.
     Kısacası, sanayimizin, sektörümüzün sesini duyurmak için sıkı uğraş verdiğimiz bir yılı daha geride bırakıyoruz. Ve yine iki özel kutlamayı aynı dönemde yaşamak gibi bir şansa sahibiz. Bu nedenle önce yeni yılınızı ardından da mübarek Kurban Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutlarım.
Hayırlı Bayramlar ve Mutlu Yıllar

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.