Gıda Hattı

ŞEMAD, Şeker Fabrikalarına Talip

3 Ekim 2007, 15:53
Paylaş

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, sektördeki yüksek hammadde fiyatlarından şikayet eden Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) üyelerinin, şeker fabrikalarına talip olduğunu açıkladı.

Mevcut şeker fabrikalarının birçoğunun devlet kontrolünde olduğunu belirten Kopuz, hammadde sıkıntısının çözümü için devlet kontrolünde bulunan işletmelerin özelleştirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, Konya şeker fabrikası ile birlikte ŞEMAD üyeleri olarak şeker fabrikalarına talip olduklarını ifade etti. Öte yandan Türk halkının şu anda kullandığı şekerleme tüketiminin yıllık 5 kg civarında olduğunu kaydeden Kopuz, şekerleme ve çikolatalı mamuller sektörünün tarihine de değinerek şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye'de, şekerli ve çikolatalı mamuller sektörünün başlangıcı yöreden sağlanan hammaddelerle küçük imalathanelerde lokum, helva ve akide şekeri gibi geleneksel Türk şekerlemelerinin üretimine dayanmaktadır. Günümüzde ticaretin de serbestleşmesiyle birlikte, geleneksel olarak yapılan üretimin yanında, modern üretim teknolojilerinin de kullanıldığı bir sektör haline gelmiştir. bunun neticesi olarak ta çikolatanın beşiği kabul edilen Belçika ve Avusturya gibi ülkelere çikolata ihraç eder hale gelmiştir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.