Gıda Hattı

ŞEMAD Başkanı Kopuz: "Sorunu Rekabet Kuruluna Taşımadan Pankobirlik'le Çözmeye Çalışacağız"

17 Ağustos 2007, 18:00
Paylaş

Türkiye'nin en büyük özel şeker fabrikası olan ve yıllık 450 bin ton kristal şeker üreten Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği'ne (Pankobirlik) ait Konya Şeker'in, şekerli mamül ve çikolata pazarına adım atması, sektörde 'haksız rekabet' kavgası çıkardı. İki yıl önce Boniki markasıyla bonbon şeker üretimine başlayan Konya Şeker Ağustos ayı itibari ile de Torku üst markasıyla çikolata pazarına girdi. "En büyük şeker tedarikçilerimizden biri bize rakip oldu. Bu haksız rekabet yarattı" diyen çikolata ve şekerleme üreticileri konuyu Rekabet Kurulu'na taşımaya hazırlanıyor.

Konya Şeker'in, çikolata ve şekerleme işine girmesi üreticileri tedirgin etti. Piyasada tonu yaklaşık 1200 dolardan satılan şekerin maliyetinin 600 dolar olduğunu belirten üreticiler, bu nedenle Konya Şeker'in şekerleme ve çikolatayı daha ucuza mal ettiğini belirtiyor.

Arabulucu olmaya çalışacağız

Şekerli Mamül Sanayicileri Derneği Başkanı Şemsi Kopuz, sektördeki rahatsızlığın haklı tarafları olduğunu fakat konuyu Rekabet Kurulu'na götürmeden çözmeye çalışacaklarını söyledi. Pankobirlik Başkanı Recep Konuk ile dernek olarak bu konuyu görüşmek için girişimde bulunacağını söyleyen Kopuz, "Konya Şeker haksız rekabet yapmıyor demek politik bir cevap olur. Hammadde üreticisi, hem satıcı hem de rakip olduğu zaman sıkıntı çıkmaması olanaksız. Konya Şeker'in bir üretici olarak ciddi avantajları olduğu ortada. Fakat bu konuyu etraflıca ele alıp sektördeki rahatsızlığı doğrudan Pankobirlik'e iletmek gerekiyor" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.