AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Selenyum eksikliği tehlikeli mi?

Selenyum eksikliği tehlikeli mi?
15 Nisan 2016, 16:33

Yapılan bir çalışma, düşük selenyum seviyelerinin yüksek prostat kanseri riskine yol açabileceğini öne sürdü.

Selenyum, demir, mangan, bakır, iyot, çinko, kobalt ve flor, vücuttaki işlevlerin yerine getirebilmesi için çok az miktarda ihtiyaç duyulan temel iz mineraller arasında yer alıyor. Bir araştırma, bu iz minerallerden selenyumun (Se) kansere karşı koruyucu etki gösterdiğini öne sürdü.

İnsanların beslenmesindeki çeşitlilik nedeniyle, vücuda beslenmeyle alınması gereken selenyumun kandaki seviyesinde önemli farklılıklar görülebiliyor.

Prostat kanseri

Danimarka Kanser Topluluğu Araştırma Merkezi tarafından yürütülen, iç içe yapıdaki vaka kontrol (NCC) çalışması, 2007 yılında yapılan ‘Beslenme, Kanser ve Sağlık’ isimli grup çalışmasında 784 prostat kanseri vakası bulunduğunu tespit etti. Bahsedilen grup çalışmasında 27.179 erkek yer alıyordu.

selenyum-yemis-gidahatti

Prostat kanseri Avrupalı erkekler arasında görülen en yaygın kanser türü. Prostat kanseri tümörünün teşhisinden sonra derecelendirilmesini yapmak ve tümörün yayılımını tespit etmek oldukça önemli. Derecesi yüksek tümörlerin büyüme ve yayılma hızının fazla olduğu biliniyor. Prostat kanseri tedavisinin nasıl yapılacağı belirlenirken bu etmenler göz önünde bulunduruluyor.

Çalışma detayları

Kontrol alt kümesiyle karşılaştırıldığında, vakaların 3’te 2’sinde (525) teşhis sırasında hastalığın yayılmış durumda olduğu ve bunlar arasındaki 170 vakanın ise yüksek derece tümöre sahip olduğu belirlendi.

2012’ye kadar süren takipte, 305 kişi öldü. Bu kişilerin 212’si, prostat kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi.

Ekip, plazmada bulunan selenyum seviyesinin, toplam ve yayılmış prostat kanseri riskiyle ilişkili olmadığını, ancak yüksek dereceli tümör riskinin düşük olmasıyla bağlantılı olduğunu belirledi.

Farklı sonuçlar

Bu konuda daha önce yapılan çalışmalarda farklı sonuçlar elde edildi. Selenyum ve E Vitamini Kanser Önleme Denemesi isimli çalışma, selenyumun seviyesi yüksek bir toplulukta günde 200 µg’lık selenyum takviyesinin prostat kanseri görülme sıklığını etkilemediğini belirlemişti.

selenyum-hap-gidahatti

Daha sonra yapılan bir analiz ise bunun aksine, en yüksek temel selenyum seviyesine sahip erkeklerde selenyum takviyesinin yüksek dereceli prostat kanseri riskini arttırdığını belirlemişti.

Araştırmacılara göre, plazma selenyum seviyelerinin yüksek olduğu durumda yüksek dereceli prostat kanseri görülmesi riski istatistiki olarak oldukça düşük. Araştırmadan elde edilen sonuçlar diğer Avrupalı toplulukların plazma selenyumunun seviyesiyle tutuyor, ancak ABD’deki topluluklarla yapılan çalışmalardaki seviyeden biraz daha düşük.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.