AramaArama
Gıda Hattı

Sektörler Temmuz’da güven tazeledi!

25 Temmuz 2018, 10:31
Paylaş
Sektörler Temmuz’da güven tazeledi!

Tüketici güven endeksinin %4 gibi yüksek bir oranda arttığı Temmuz ayında, sektör güvenlerinde de yükseliş kaydedildi. Hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri, Temmuz’da bir önceki aya göre arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri, Temmuz 2018 verilerini açıkladı.

restoran-gidahattiSektörel güven en düşük hizmet sektöründe arttı

TÜİK’in açıklamasına göre Temmuz’da hizmet sektörü, perakende ticaret sektöre ve inşaat sektörü güven endeksi, bir önceki aya göre artış gösterirken, en düşük artış hizmet sektöründe yaşandı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 91,2 iken, Temmuz ayında %0,7 oranında artarak 91,9 değerine yükseldi. Endeksteki artış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini ve “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklanırken, gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri sırasıyla %2,5 ve %1,9 artarken, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %1,8 azaldı.

perakende-magaza-gidahattiPerakende ticaret sektörü güven endeksinde artış %3’ü aştı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz ayında %3,1 oranında artarak 97,3 değerine yükseldi. Endeksteki bu yükseliş; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını, “mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla %3,8, %3,4 ve %2,1 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, Temmuz 2018

İnşaat sektöründe de güven arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 75,3 iken, Temmuz ayında %2,4 oranında artarak 77,1 değerine yükseldi. Sektör güvenindeki bu artış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini” mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

insaat-sektoru-gidahattiİnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla %2,7 ve %2,3 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, alt endeksleri ve değişim oranları, Temmuz 2018​

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor. Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.