Gıda Hattı

Sıvı Konsantre Ürünler Sektörde Geleceğin Yıldızı

6 Ocak 2016, 11:12
Paylaş
Sıvı Konsantre Ürünler Sektörde Geleceğin Yıldızı

Gıda sektöründe geleceğin yıldızları sıvı konsantre ürünler olacak. Günden güne gelişen sıvı konsantre ve miks ürünleri pazarının 2020’de 1 milyar dolar pay alması bekleniyor.

New York’ta düzenlenen WorldWideBev Konferansı’nda konuşan DreamPack LLC Başkan Yardımcısı Tarick Gamay sıvı halde üretilen içecek konsantreleri pazarının gelecek beş yıl içinde genişleyerek 1 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Pazarın şu anki büyüklüğü 461 milyon dolar. Bu durumda beklenti yıllık %14’lük bir büyümenin olması yönünde.

İçme sularını tatlandırmaya yönelik ürünlerin sıfırdan oluşturduğu pazar, tüketicinin kolaylık arayışı sayesinde büyüyecek. Konsantre ürünler daha ziyade ev kullanıcılarının ilgisini çekerken miksler hareket halindeki tüketicileri hedefleyecek.

Gamay’ın örnek verdiği ürünlerden biri firmanın Swirl adını verdiği “hepsi bir arada sıvı latte karışımı”. Bu karışım sayesinde tüketiciler ünlü kahve zincirlerinde bulabilecekleri latte lezzetine 0,67 dolara sahip olabilecek.

Bir diğer ürün ise “Press’d” adını verdikleri, bir bardak sıcak suyun içine sıkılarak tüketilen konsantre kahve. Farklı aromalarda üretilen ve 16 kupa kahveye karşılık geldiği belirtilen ürünün tadı da filtre kahveye oldukça benziyor.

Taşınabilirlik, kolaylık ve yenilik

Bu tarz ürünler taşınabilirlik, kolaylık gibi yönlerden geleneksel rakiplerine fark atıyor. Örneğin bir paket Press’d konsantre kahve 10’un üzerinde fincan hazırlamaya yetmesine rağmen rahatlıkla cepte taşınabilecek boyutlarda.

Tüketim kolaylığı yanında bu yeni ürünler farklı lezzetlerin denenmesine de zemin hazırlıyor. Konsantre ürünler pazarının kurucu oyuncularından MiO, tüketicilere su ve diğer içeceklerine farklı aromalar katma şansı veriyor.

Gamay’a göre 1 milyar dolarlık bir pazar yaratmanın en zor yanı tüketicileri eğiterek farkındalığı artırmak. 2005’ten beri pazarı izlediklerini belirten Gamay, bu segmentteki ürünlerin hala geniş bir kesim tarafından fark edilemediğini söylüyor.

Teknolojik ilerlemelerin de yardımıyla ciddi ve giderek hızlanan bir artış görüleceğini umduğun söyleyen Tarick Gamay, ABD pazarının büyümesi ile diğer bölgelerin de hareketleneceğini öngörüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.