Gıda Hattı

Sektör, ithal susamda vergi indirimine fiyatları indirerek karşılık verecek

6 Ocak 2015, 19:12
Paylaş
Sektör, ithal susamda vergi indirimine fiyatları indirerek karşılık verecek

Gıda sektörünün ithal susamda vergi indirimi talebi karşılık buldu, hükümet yeni yılla birlikte susamdaki gümrük vergisini %23,4’ten %10’a çekti. Vergi indirimiyle gıda sektörünün rahat bir nefes alacağını belirten Susam, Tahin, Helva ve Reçel İmalatçıları Derneği (SUTHER) Başkanı Necati Göksu, sektör olarak vergi indirimine ürün satış fiyatlarında indirime giderek anında cevap vereceklerini söyledi. 

Türkiye’de üretilen yerli susamın, sektör talebinin sadece %5’ini karşıladığını, ithalattaki vergiler nedeniyle vatandaşın simidi, helvası, tahininin adeta lüks tüketim ürünü gibi sınıflandırıldığını belirten Göksu, yüksek vergi oranlarıyla sektörün rekabet edemeyeceğini ve firmaların üretimi durdurmaya başladığını hükümete ilettiklerini hatırlattı.

Yapılan vergi indiriminin sektöre olumlu yansıyacağını, susamın ham madde olarak kullanıldığı ürünlerin fiyatının gelecek günlerde aynı oranda ucuzlayacağını vurgulayan Göksu, düzenlemenin vergi maliyetleri nedeniyle uluslararası pazarda zorlanan sektöre rekabet ve fiyat avantajı sağlayacağına da işaret etti.

Yıllık 150 bin ton susam tüketimi yapan Türkiye’nin, Çin ve Hindistan’ın ardından en büyük ithalatçı ülke konumunda bulunduğu bilgisini veren Göksu, susamın kullanıldığı ürünlerin 1 milyar doların üzerinde bir pazar oluşturduğunu dile getirdi. Göksu, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Orta Doğu ve Arap ülkeleri başta olmak üzere sektörümüz 50’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Kalitesi ve işçiliği nedeniyle Türk helvası ve tahini tüm dünyada ilk tercihler arasında yer alıyor. Helva ve tahin ürünleri bakımından sektörümüz satışlarının yüzde 65’ini ekim ve nisan ayları döneminde yapmaktadır. Bu anlamda hem tüketiciler hem üretici firmalar vergi indirimiyle nefes alacak. Türkiye’de üretilen susamın sektörün talebine yetişememesi nedeniyle imalatçı firmalar ithalata yöneldi. Devletin milli değerlerimizi korumak için susam ekim alanlarını genişletmesi ve çiftçilere bir takım teşvikler uygulaması gerek. Susam yaklaşık 50’den fazla gıda ve tatlıda kullanıldığı için gıda sektörü için kritik bir ürün."

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu da, susamda uygulanan verginin düşürülmesinin ardından helva çeşitleri ve tahin başta olmak üzere 20’den fazla üründe indirim yapacaklarını bildirdi. Göksu, “Sektör olarak yılın en yoğun satışlarını kış aylarında yapıyoruz. Böyle bir zamanda yapılan vergi indirimi hem fiyatları ucuzlatacak hem de üretim maliyetlerimizi düşüreceği için rekabet gücümüzü artıracak.” diye konuştu. Göksu, tüm sektörün belirli oranlarda indirime gitmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.