Gıda Hattı

Şekerli üründe ihracattan sonra destek

15 Ocak 2007, 12:38
Paylaş

     Şeker Kurumu Başkanı Azmi AKSU, şekerli mamul ihracatçılarına ‘şeker desteği’nin ihracat tamamlandıktan sonra verilmesi ile haksız rekabetin ve haksız kazanç elde edilmesinin önleneceğini bildirdi.

     Aksu, şekerli mamul ihracatında, dahilde işleme rejimi kapsamında verilen şeker desteğinin ihracattan sonraya bırakılmasına ilişkin düzenleme konusunda yaptığı açıklamada, uygulamanın “istismar eğiliminin giderek artması” nedeniyle değiştirildiğini kaydetti. Dış Ticaret Müsteşarlığı ve diğer ilgili kurumların katılımı ile yapılan çalışmalar sonucunda, şekerli mamul ihracatçılarına yönelik şeker satışlarının, dahilde işleme rejimi kapsamından çıkarılarak, bu konuda ayrı bir düzenlemeye gidildiğini açıklayan Aksu, bu düzenlemenin de 21 Aralık 2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlattı.


   Yeni düzenlemeye göre, işlenmiş ürün  içinde kullanılan ham maddenin(pancar kökenli C şekeri), artık “işlenmiş ürünün ihracatının gerçekleştirilmesinden ve belgelendirilmesinden sonra” verileceğini kaydeden Aksu, söz konusu yöntemde “imalatçı-ihracatçının desteklenmesi”nin esas olduğunu vurguladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.