Gıda Hattı

Şekerli Mamül Sanayi Üreticileri Nefes Aldı .

21 Aralık 2006, 12:47
Paylaş
Şekerli Mamül Sanayi Üreticileri Nefes Aldı       .

dahili isleme 

 

 

 

 

Yanlış Hesap Bağdattan Döndü

Dahilde İşleme Rejimi kapsamında tahsis edilen şeker oranları yeniden belirleniyor.

    

İhracat Genel Müdürlüğü, Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında, ihracı taahhüt edilen içinde  şeker olan işlem görmüş gıda maddelerinin elde edilmesinde kullanılan şeker kullanım oranlarını, daha önce Türk standartlarına ve gıda kodeks tebliğlerinde belirlenen oranları dikkate alarak belirlemekte idi. Bazı sanayicilerin dahilde işleme rejimi kapsamında düşük fiyatla aldıkları şekerleri yurtiçine verdiklerine dair şikayetlerin artması üzerine İhracat Genel Müdürlüğü konuyu gündemine aldı. Genel Müdürlük’ten oluşturulan ekipler ihraç maksadıyla gıda maddesi üreten gıda işletmelerine ani baskınlar gerçekleştirdiler. İhraca konu gıda maddelerinden numune alarak, akredite laboratuarlarda analiz ettiren ekipler, böylelikle gıda maddelerinde kullanılan şeker oranlarını belirlemeye başladılar. Yapılan analizlerde, Dâhilde İşleme Rejimi kapsamında, üretilen ihraç amaçlı gıda maddesinde kullanılan şeker oranlarının, taahhüt edilen şeker oranlarının epeyce altında olduğu tespit edildi. İhracat Genel Müdürlüğü bunun üzerine, Dâhilde İşleme kapsamında ihracı taahhüt edilen gıda maddelerinde kullanılan şeker ve fire oranlarını yaptığı analiz değerlerine dikkate alarak yarı yarıya azalttı.  Buna karşılık çalışmasını bir adım daha ileri götüren İhracat Genel Müdürlüğü, ihraçtan önce dahilde işleme izin belgesi alma mecburiyetini kaldırmaya hazırlanıyor. Çalışma hayata geçirildiğinde, ihraç amaçlı içinde şeker bulunan gıda maddesi üreten üreticiler, önceden herhangi belge veya herhangi bir işleme gerek kalmaksızın yapılan ihracat beyannamelerini direkt Şeker Kurulu’na ibraz etmekle yükümlü olacaklar. Bu ibranın ardından üreticiler bir hafta içinde,  kullandıkları şeker miktarı kadar şekeri Türkiye Şeker fabrikalarından alabilecekler.

     Fire oranlarının da dikkate alınacağı bu çalışmada, tüm gıda maddelerinin (şuruplar, kolalı içecekler, gazozlar vb) içindeki şeker oranlarının belirlenerek içinde şeker olan tüm maddelerin de bu kapsamda değerlendirilmesi en önemli husus olarak öne çıkıyor.

      Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği Başkanı Şemsi Kopuz, “Dış Ticaret Müsteşarlığı nezdinde yaptığı çalışmalar sonucu,  tüm şekerli mamul ihracatçılarının ortak sorunu olan, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında Türkiye Şeker Fabrikaları’ndan şeker alımında alınan % 100 teminat miktarını, %10’a düşürülmesini sağladık. Şeker dâhil tüm hammaddelere fire oranı  %3 olarak uygulanacaktır. Sayın Kürşat Tüzmen konuya büyük bir hassasiyet göstermiş ve yapılan düzenleme sektöre rahat bir nefes aldırmıştır. Biz her zaman sektörümüzün ihracat potansiyelini geliştirmeye çalışıyoruz.Bu bağlamda dahilde işleme rejimi sektörümüz için büyük önem taşımaktadır. Bu konuda görüştüğümüz Müsteşarlık bürokratlarına da şahsen gidip anlattım. Büyük bir kaosun önüne geçilmiştir.”dedi.

      Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası Başkanı Necdet Buzbaş ise “Dahilde işleme rejimi, ihracatçının dünya piyasalarında rekabet edebilme gücünü artıran bir uygulamadır. Ülkemiz ihracat eksenli büyümeyi strateji olarak benimsediğine göre dahilde işleme rejimi sürdürülmelidir. Son yaşanılan, DİİB’lerindeki şeker oranlarının değiştirilme müdahalesi yazık ki halen sisteme güvenin oluşmadığını gösteriyor. Yapılan pazarlıklarla şeker oranlarının bir iki puan azaltılması neyi değiştirmiştir? Estirilen fırtına ne içindir? Anlamak mümkün değil. İlkin birnbirimizi güvenmeyi öğrenmeliyiz. Yasalar uyanlara değil, uymayanlara uygulanmalıdır.”açıklamasında bulundu.

ŞEMAD’ın önerdiği şeker kullanma oranları

 

 Ürün  Şeker Oranı
 Tatlı Bisküvi

 22

 Kremalı Bisküvi  30
 Kek  25
 Çik. Kap Gofret  35
 Çik. Kap. Bisküvi  30
 Kokolinli Gofret  38
 Gofret  30
 Sütlü Çikolata  44
 Bitter Çikolata  44
 Beyaz Çikolata  40
 Kokalin  55
 Sert Şeker  62
 Yuuşak Şeker  41
 Şek. Kap. Draje (Bonibon)  62
 Krokan  31
 Helva  21
 Saray Helva Pişmaniye  41
 Reçel  26
 Sade Lokum  51
 Cezerye  51
 Çeşnil  41
 Toz İçecek  80
 Tatlandırıcılı Toz İçecek  20
 Meyveli Toz  70
 Şekerli Puding  70
 Çikolatalı Krema  50
 Şekerli Sakız  55
 Şekerli Sakız (Draje)  60

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.