Gıda Hattı

Şekerli kahve mi şekersiz kahve mi? Hangisi ölüm riskini daha çok düşürüyor?

4 Haziran 2022, 09:42
Paylaş
Şekerli kahve mi şekersiz kahve mi? Hangisi ölüm riskini daha çok düşürüyor?

Kahve en çok tüketilen içeceklerden biri ve sağlık üzerindeki etkilerinin anlaşılmasına yönelik uzun süredir devam eden bir ilgi bulunuyor.

İçinde bulunduğumuz 2022 tahminine göre, Amerikalılar günde toplam 517 milyon fincan kahve içiyor ve ankete katılan Amerikalıların %66'sı anektin yapıldığı gün içinde kahve içtiğini bildirdi.

Her gün şekerli kahve içenlerin, kahve içmeyenlere göre 7 yıllık takipte ölme olasılığı %31'e kadar daha azaldığı açıklanıyor. Şekersiz kahve içenlerin takip sırasında ölme olasılığı %21 daha az olarak belirtiliyor.

Kahvenin sağlığa etkilerini inceleyen önceki araştırmalar, kahve tüketiminin daha düşük ölüm riski ile ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Ancak şekersiz kahve ile şekerli veya yapay tatlandırıcılarla tüketilen kahve arasında daha önce bir çalışma planlanmamıştı.

Çalışma bulguları oldukça şaşırtıcı!

Birleşik Krallık'tan bilinen kalp hastalığı veya kanseri olmayan 171.000'den fazla katılımcıya, kahve tüketim alışkanlıklarını belirlemek için çeşitli beslenme ve sağlık davranışı soruları soruldu.

  • 7 yıllık takip süresi boyunca, herhangi bir miktarda şekersiz kahve içen katılımcıların, kahve içmeyen katılımcılara göre %16 ila %21 daha az ölme ihtimali ile karşı karşıya olduğu ortaya koyuldu.
  • Ayrıca araştırıcılar günde 1,5 ila 3,5 fincan şekerle tatlandırılmış kahve içen katılımcıların, kahve içmeyen katılımcılara göre %29 ila %31 daha az ölme ihtimalinin olduğunu ortaya koyuyorlar.
  • Araştırmacılar, şekerle tatlandırılmış kahve içen yetişkinlerin, ortalama olarak bir fincan kahveye sadece yaklaşık 1 çay kaşığı şeker eklediğini kaydettiler.
  • Kahvelerinde yapay tatlandırıcılar kullanan katılımcılar için sonuçlar yetersizdi.

Bu analizde kaydedilen kahve başına günlük ortalama şeker miktarının, popüler kahve zincir restoranlarındaki özel içeceklerden çok daha düşük olduğuna dikkat çekmek gerekiyor.

Bu verilere dayanarak, klinisyenler hastalarına çoğu kahve içicisinin içeceği diyetlerinden çıkarmasına gerek olmadığını belirtmiştir. Ancak daha yüksek kalorili özel kahveler konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyleyebilirler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.