AramaArama
Gıda Hattı

Şekere zam talebi!

26 Temmuz 2021, 11:51
Paylaş
Şekere zam talebi!
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, şeker fabrikalarının şeker fiyatlarında artış beklediğini söyledi.

Şeker fabrikalarının şeker fiyatlarında artış beklediğini bildiren Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Bu artış çiftçiyi de rahatlatacaktır” dedi.

Kayseri Şeker tarafından Bünyan ilçesinde 10 milyon 150 bin TL’ye yaptırılacak olan tarım market, pancar bölge müdürlüğü, konut ve ticaret alanları temel atma töreni,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, protokol üyeleri ve çiftçilerin katılımıyla yapıldı.

Lisanlı depo yatırımı gerçekleştirilemedi

Törende açılış konuşmasını yapan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Akay, 2015 yılından beri Bünyan’da lisanslı depo yatırımını gerçekleştiremediklerini söyledi.

Akay, “Sektörün önemli bir kuruluşu, özellikle Kayserimizin ve Orta Anadolu’nun önemli bir değeri olan Kayseri Şeker, görev yapmakta olduğumuz 10 yıllık süre içerisinde çeşitli problemlerini çözmenin yanında, yatırımlar yapma konusunda önemli gayretler içerisinde oldu. Fakat bu süreçte, yatırım yapmanın da ne kadar zor olduğunu anladık. Kayseri Pancar Kooperatifi’nin içerisinde bulunduğum 10,5 yıllık süre içerisinde kendi memleketime yatırım yapmak için çok gayret gösterdim ama işin doğrusu bu ancak bugün gerçekleşebiliyor. 2015 yılında çeşitli bölgelerimizde Lisanslı Depo yapmak için bir karar aldık. Boğazlıyan, Şarkışla, Develi ve Bünyan’da Lisanslı Depo yapmak için Yönetim Kurulumuz bir karar almıştı. Bunlardan Boğazlıyan, Şarkışla ve Develi’yi gerçekleştirmiştik ama Bünyan’da bu yatırımı bir türlü gerçekleştiremedik” dedi.

“Karayolundan çok su yoluna ihtiyacımız var”

Ülkemizde bu yıl kuraklığın kendisini fazla hissettirmeye başladığının altını çizen Hüseyin Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşte bu nedenle affınıza sığınarak bir kanaatimi paylaşmak istiyorum, Elbette Hükümetimiz her zaman, yollar köprüler gibi çok büyük yatırımlar gerçekleştiriyor ama artık bu sulama sorunlarından dolayı karayolundan çok suyoluna ihtiyaç olduğu düşüncesindeyim. Çünkü çiftçilerimiz sulu tarımı tercih ediyorlar ve ülkemizin ürün ve gıda ihtiyacını karşılayabilmek için de buna ayrıca ihtiyaç var. Sayın Bakanım sizler Hükümetimizde yetkili bir konumdasınız ve bu kanaatimizi size arz ediyoruz, inşallah sizler de ilgili mercilere ulaştırırsınız. Allah Devletimize zeval vermesin, barajlarımız yapıldı ve bu barajlardaki suların bir sıkıntıya uğramadan ekili alanlara ulaşması lazım.

 

“Şeker fiyatlarında artış, pancar çiftçisini de rahatlatır”

Bir diğer sorunumuz da, kuraklıktan kaynaklanan sebeplerden dolayı ürünlerde ciddi bir verim düşüklüğü var. Yine bu verim düşüklüğünden dolayı, Hükümetimiz arpa, buğday gibi ürünlerde ihtiyacı karşılayacak fiyatlar ortaya koydu ve bunları ilan etti. Pancar çiftçisi de bu çerçevede bir fiyat beklentisi içerisinde, ama pancar çiftçisinin bu fiyat beklentisinin karşılanabilmesi için Şeker Fabrikalarının da sorunlarının bu çerçevede çözülmesi gerekiyor. İşte bu noktada şeker fiyatlarında bir artış beklentisi var. Şeker fiyatlarının artmasıyla, Şeker Fabrikaları biraz daha rahat hareket etme imkânı bulursa, inanıyorum ki çiftçimizin ihtiyacını karşılayacak bir pancar fiyatı da açıklanabilecek.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.