AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Şeker, obezite nedeni mi? İşte yanıtı…

Şeker, obezite nedeni mi? İşte yanıtı…
5 Aralık 2016, 11:55

Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, Türkiye’de kişi başı basit şeker tüketiminin Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınırın altında olduğunu belirtti ve 2010 yılında gerçekleştirilen beslenme alışkanlıkları araştırmasında şekerin direkt obezite ile ilişkili olmadığının görüldüğünü bildirdi.funda-elmacioglu-gidahatti

Küresel şeker üreticileri ve sanayicileri, İngiltere'nin başkenti Londra'da Uluslararası Şeker Örgütü’nün (ISO) 25. Konferansında bir araya geldi.

Konferans sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, sağlıklı yaşamın temelinin optimal beslenme olduğuna dikkat çekti.

Elmacıoğlu, yeterli ve dengeli beslenmede en az hastalık, en fazla iyilik halinin hedeflendiğini dile getirdi.seker-gidahatti (3)

Şeker – obezite ilişkisi

Türkiye’de kişi başına basit şeker tüketiminin, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınır olan yüzde 10’un altında olduğuna işaret eden Elmacıoğlu, Türkiye’deki kişi başına yüzde 7’lik basit şeker tüketimi göz önüne alındığında, 2010 yılında gerçekleştirilen beslenme alışkanlıkları araştırmasında şekerin direkt obezite ile ilişkili olmadığının görüldüğünü bildirdi.

Şekerin sadece kanser ile ilişkilendirilemeyeceğini ifade eden Elmacıoğlu, kansere neden olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmadığını kaydetti.

Her 3 kanser vakasının 1’inin beslenme ile ilgili olduğunu bildiren Elmacıoğlu, bu durumun ‘gıdanın nasıl tüketildiği’ ile ilişkili olduğu bilgisini verdi.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.