AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Şeker ithalatı üç katına çıktı

Şeker ithalatı üç katına çıktı
6 Temmuz 2015, 17:21

Çin’in Mayıs ayındaki şeker ithalatı, geçen yılın aynı dönemine göre üç katı artışla 520 bin ton oldu. Şeker ithalatının artmasında, küresel piyasadaki düşük fiyatlardan yararlanma isteğinin etkili olduğu bildirildi.

Küresel şeker fiyatları, son 6,5 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor. Çin’de fiyatlarda düşüş oldu, ancak düşük üretim ve hükümetin ithalat yasakları nedeniyle keskin düşüşler yaşanmadı.

Çin’de iç piyasada şeker fiyatlarının ithal ürünlere göre ton başına 250 dolar civarında daha pahalı olması, küresel piyasalardan ithalatı cazip hale getirdi. İlk beş aylık ithalat, 2 milyon tonu geçti. Bu miktar geçen yıla göre %58’lik bir artışa karşılık geliyor.

Yaz mevsiminde içecek tüketimindeki artış nedeniyle şeker ithalatının önümüzdeki aylarda da yüksek kalması bekleniyor.

Çin, Dünya Ticaret Örgütü ile anlaşması gereği her yıl %15 tarife ile 1,94 milyon ton şeker ithalatına izin veriyor. Kota fazlası ithal şekere ise %50 tarife uygulanıyor ve ithalat için özel izin gerekiyor. Çin Hükümeti, son dönemde yerli üreticiyi korumak adına kota fazlası ithalata izin vermiyor.

Çin’in 2014/15 sezonunda 10,5 milyon ton şeker üretmesi bekleniyor. Geçen yılki 13,3 milyon tonluk üretime göre düşüşün gelecek sezon da devam edeceği bildiriliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.