Gıda Hattı

Şeker hastalarına peynir altı suyu müjdesi

16 Aralık 2017, 14:16
Paylaş
Şeker hastalarına peynir altı suyu müjdesi

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi tarafından yapılan iki ayrı çalışma, kahvaltıdan önce peynir altı suyu (whey) proteini tüketmenin tip 2 diyabeti önlemeye veya kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Peynir altı suyu proteini mucizesi

Diyetisyen.com.tr’nin haberine göre; yapılan çalışmalardan biri, obez erkeklerin ve tip 2 diyabetli erkeklerin, peynir altı suyu tükettikten sonra kan şekeri düzeylerinde iyileşme meydana geldiğini, diğeri peynir altı suyunun iştahı bastırmaya yardımcı olduğunu gösterdi

Birinci çalışmada, 30 dakikalık hafif bir yürüyüşe çıkmadan önce 20 gram whey tüketen ve sonrasında karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı yapan 12 obez insanın nasıl etkilendiği incelendi. Araştırmacılar, protein ve egzersiz kombinasyonunun kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

İkinci çalışmaya, tip 2 diyabetli 11 erkek katıldı. Kahvaltı öncesi 15 gram whey proteini tükettiler ve bu erkeklerin de kan şekeri seviyelerinin istikrarlı kaldığı görüldü.

Peynir altı suyu diyabet hastalarını nasıl etkileyebilir?

Zaten belirtildiği gibi, whey proteini, proteinin en doğal kaynağıdır. Protein, bazı diyabet diyetlerinde, diyet değişimlerinin bir sonucu olarak eksik olan bir element haline gelebilir. Peynir altı suyu proteini kan glikoz seviyelerini düşürür. Bunun nedeni yüksek protein seviyelerinin pankreasta insülin üretimini uyarmasıdır.

Bununla birlikte, bu özel unsur, insülin bağımlı diyabetiklere fayda sağlamaz. Çünkü bu insanlar uyarılacak insülin üretimine sahip değildirler. Diğer elementler de diyabetik hastaların diyet değişimlerde faydalı olsa da kan şekeri seviyelerini yakından izlemek gerekir. Ayrıca, protein miktarı markadan markaya değişebileceğinden, tüketim birimi başına düşen protein miktarını izlemek de önemli.diyabet-gidahatti

Tansiyon ve kilo kontrolüne de etkisi var

Whey proteininin, diyabet üzerindeki doğrudan etkisine ek olarak tansiyon ve kilo kontrolüne de etkisi var. Bunlar diyabetlilerin karşılaştığı iki problem. Peynir altı suyu, vücutta iştahı baskılayan hormonları serbest bırakır.

Böylece ana yemekler arasında tüketilen kalori miktarı azalır. Whey, insanları doğal olarak yeterince doyurur. Sağlıklı olmasının yanında sizi bir sonraki ana öğüne kadar tok da tutacaktır.

Whey ve diyabet, iyi bir kombinasyon olmasına karşın diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın ve reçete edilen herhangi bir ilacın yerine peynir altı suyu proteini kullanmayın.

Whey proteini, peynir yapma işleminin bir parçası olarak üretilen doğal bir üründür. Vücut geliştirme spor ile uğraşanlar ve halter çalışanlar için mükemmel bir protein kaynağıdır. Whey proteini, aynı zamanda kanser hastalarına, fazla kilolu kişilere ve diyabet hastalarına da fayda sağlar.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.