Gıda Hattı

Şeker fiyatları 2021 ne kadar oldu? Şekere zam mı geldi? Hangi şeker kaç TL?

29 Kasım 2021, 14:18
Paylaş
Şeker fiyatları 2021 ne kadar oldu? Şekere zam mı geldi? Hangi şeker kaç TL?
Şeker fiyatları 2021 ne kadar oldu ve şeker kaç TL gibi sorular çok sık olarak araştırılıyor. Peki şeker kaç TL oldu? İşte 2021 güncel şeker fiyatları...

Şeker fiyatları 2021 araştırmaları, son dönemde şekere ve birçok gıdaya gelen zam sonrası sıklaştı. Şeker fiyatları 2021 ne kadar oldu ve hangi şeker kaç TL gibi sorular en çok aranan konular arasında yer almaya başladı. Peki şeker fiyatları 2021 güncel fiyatları ne kadar oldu?

Vatandaşın gündeminde son günlerde kristal şekerin kilo satış fiyatına getirilen %25'lik zam var. Kristal şekerin zamdan sonra kilosunun ne kadara satılacağı Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (Türkşeker) tarafından resmen açıklandı.

ŞEKER FİYATLARI 2021 NE KADAR OLDU?

Türk Şeker, kristal şekerin ve tarımsal kökenli saf etil alkolün fabrika çıkış fiyatını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre kristal şekerin kilosunun fabrikadan çıkış fiyatı yüzde 25 zamlanarak 5.3055 TL, tarımsal kökenli saf etil alkolün litresi ise 9.44 TL oldu.

Türkşeker'in web sitesinde yer alan duyuruya göre, 50 kiloluk polipropilen torbadaki kristal şekerin kilo fiyatı 5,30 lira olarak belirlendi. Kristal şekerin 50 kiloluk çuval fiyatı da 212 TL'den 265,28 TL'ye çıktı.

Ürün adı KDV hariç fiyatı KDV dahil fiyatı
1- Şeker (TL/Kg) Ambalaj cinsi
Kristal Şeker 50 kilogramlık polipropilen torba 4,9125 5,3055
2- Alkol (TL/Litre)
Tarımsal Kökenli Saf Etil Alkol 8 9,44

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2020-2021 üretim döneminde pek çok fabrikalarında tüm zamanların rekoru kırıldı.

Türkşeker hemde, iç piyasaya yönelik üretim sorumluluğunun üstünde 135 bin ton da ihracat amaçlı şeker (C Şeker) üretti.

300 000 ton ihraç amaçlı şekeri de özel sektör şirketleri üreterek, toplamda tüm şeker sanayinde 435 bin ton ihraç amaçlı şeker üretildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

'Çeşitli basın organlarında şekerde arz problemi olduğuna dair iddialar doğru değildir. Herhangi bir arz problemi bulunmamaktadır. Piyasada bazı firmaların fiyatları yükselterek ürün satmalarından dolayı böyle bir ortam oluşmuştur.

Türkşeker, şeker fiyatlarını belirlerken gerek vatandaşımıza uygun fiyatlara ürün sunma, gerekse sanayicimizin ham madde girdi maliyetlerini minimize etme hassasiyeti ile belirlemektedir. Pancar ve şeker üretiminde son yıllarda yakalanan bu ivmenin korunması ve daha ileriye taşınması hususunda Türkşeker, gerekli adımları bugüne kadar atmış olup, faaliyetlerini de bu perspektifte devam ettirmektedir.'

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.