AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Şehir yaşamındaki görünmez 500 Kalori!

Şehir yaşamındaki görünmez 500 Kalori!
24 Kasım 2015, 15:46

Hızlı akan şehir yaşamında koşturma, toplantılar, trafik ve hayata yetişme telaşının beslenmemize odaklanmamızı zorlaştırdığını belirten uzmanlara göre, bunun üstüne bir de “şehirde görünmez kaloriler” eklenince, fazla kilolar kaçınılmaz hale geliyor.

Gizem ŞeberÜlkemizde obezite oranının %33’e ulaştığı ve son 5 senede yaklaşık %20 artış olduğu düşünüldüğünde yaşam stilimizde ufak tüyoları takip etmenin şart olduğunu belirten Diyetisyen & Yaşam Koçu Gizem Şeber, her yıl bir beden büyümeyi engelleyecek tüyolar verdi. İşte o tüyolar:

Hızlı yemek daha çok kalori!

Şehir hayatında en sık yaptığımız hata hızlı yemek yemek. Tokluk sinyallerinin beyne 20 dakikada ulaştığı düşünüldüğünde ne kadar hızlı yersek tokluk sinyalleri beynimize ulaşana kadar o kadar çok kalori alıyoruz demektir.

Beyaz yakalının en büyük hatası öğün geciktirmek!

İş hayatının yoğun temposuna bağlı olarak atlanan veya geciken öğünler, bir sonraki öğünde daha fazla besin tüketmeye yol açıyor. Diğer öğünde gelecek gizli kalorilerden korunmanın en kolay yolu; düzenli beslenmek ve öğün saati kaçtığında sağlıklı ve ufak ara öğünler tüketmek.

Görünmez kaloriler nereden geliyor?

Soslar: Yemek ve salatalara eklenen soslar, günde en az 150 kalori fazla almamıza sebep oluyorlar. Yemeklerde ve salatalarda kullanılan özellikle beyaz renkli sosların yağ içeriğinin yüksek olduğunu unutmamak önemli. Kırmızı soslar genelde daha masum olsalar da kimi zaman onların da şeker içerikleri yüksek olabiliyor. Bu nedenle kullandığınız sosun içeriği bilmeniz ve mümkün olduğunca az kullanmanız seneye de aynı etek veya pantolona sığmanızı kolaylaştıran faktörlerden biri.

Zeytinyağı: Zeytinyağı özellikle kalp sağlığı açısından önemli bir yağ ancak 1 tatlı kaşığı kadarı yaklaşık 50 kalori. Bu nedenle ‘salataya çok yağ koymuyorum, şöyle bir gezdirdim’ dediğimiz ölçünün bize günlük kalori maliyeti ortalama 200-250 kalori.

Salatalar: Salatalara eklenen kuru meyve, kuruyemiş, baklagil, tahıl ve tohum gibi besinler her ne kadar sağlıklı olsalar da, tüketim miktarlarına dikkat edilmediğinde kilo almamıza neden olabilirler. Çok karışık malzemeleri ve soslu bir salatanın kalorisinin bir hamburgerden fazla olabileceğini unutmayın. Mümkün olduğu kadar içerisine meyve ilave edilmemiş salataları tercih edin. Kurubaklagil ve kuruyemiş eklenecekse içlerinden sadece birini tercih edin. Buğday, kinoa gibi tahıl grubu besinler eklenmiş salataların yanında ekmek tüketmeyin.

Kahveler: Gün boyunca odaklanmamızı kolaylaştırdığı ve enerjik hissettirdiği için vazgeçemediğimiz kahveler, tüketim miktarları, içine eklenen ekstra malzemeler ve içerik açısından hiç beklemediğimiz korkunç kalorilere ulaşabiliyorlar. Bir büyük boy kremalı soğuk kahvenin yaklaşık bir hamburger menü kalorisine denk olduğunu unutmamak, kahve tercihi yaparken önemlidir. Mümkün olduğu kadar süt ilave edilmiş, ekstra şurup veya şeker ilave edilmemiş kahveleri küçük boy olarak tercih etmenin bize kazandıracağı günlük kalori miktarı ortalama 150-200 kalori arasında.

Yemek-bloggerlarindan-tam-not-aldiYılda fark etmeden bir beden zayıflamak için;

Sabah poğaça yerine tost veya simit tercih edin.

Kahvelerinizi sütlü, şurupsuz ve küçük boy sipariş edin.

Salatalarınıza eklediğiniz yağı 1 tatlı kaşığı ile sınırlandırın.

Beyaz soslardan uzak durun.

Salatalarınızı daha çok çiğ sebze, ızgara ve haşlanmış sebzeli tercih edin.

Ara öğünlerinizin 150 kaloriyi aşmamasına özen gösterin.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.