Gıda Hattı

'Şeftali ve vişne ağacı sayısını acilen arttırın'

23 Temmuz 2008, 11:28
Paylaş

Türkiye'de meyve suyu tüketimi lüks olmaktan çıkarak, et, süt gibi temel gıda ürünleri arasına girmeye başladı. Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Başkanı Alaaddin Güç, "Son 7 yılda tüketimde yüzde 250 oranında artış oldu, buna karşın meyve ağacındaki artış oranı yüzde 8 seviyesinde. Hammadde sıkıntısı yaşıyoruz" dedi.

Temel gıdalar arasında

Türkiye'de, meyve suyu sektöründeki aktif firma sayısının 34 olduğunu belirten Güç, geçtiğimiz süreçte toplam 737 bin ton meyvenin işlendiğini, bunun sonucu olarak 207 bin ton ara ürün elde edildiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl 709,1 milyon litre meyve suyu tüketimi olduğunu kaydeden Güç, kişi başına tüketimin 4,5 litreden 10,1 litreye çıktığına dikkat çekerek, bunun bir rekor olduğunu ifade etti.

Tüketim yüzde 19 arttı

Bir önceki yıla göre tüketimin yüzde 19 oranında arttığını belirten Güç, "Meyve suyu temel tüketim gıdaları arasına girdi. Eskiden keyif içeceği olarak görülüyordu. Şehirleşme ve yeni beslenme alışkanlıkları ile birlikte meyve suyu süt, et gibi temel besin maddeleri arasında yerini almaya başladı" dedi.

Talep çok

Türkiye'nin, meyve açısından olduğu kadar meyve suyu açısından da önemli bir ülke konumuna geldiğini kaydeden Güç, "Üretim ve tüketimdeki artışa karşın, ağaç sayısındaki artış oldukça yavaş seyrediyor. Bu da hammadde sıkıntısı çekmemize neden oluyor. Acil olarak başta şeftali ve vişne ağacı sayısının arttırılması gerekiyor" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.