Gıda Hattı

Şeftali Çekirdeğinden Enerji Üretilecek

20 Eylül 2007, 17:08
Paylaş

Hava kirliliğine neden olan düşük kaliteli linyit kömürünün biyokütle ile birlikte yakılıp temiz enerjiye dönüşümü sağlanacak.

TÜBİTAK'ın kamu projeleri kapsamında desteklenen ve ODTÜ, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt AŞ'nin ortaklaşa yürüttüğü projede kullanılacak biyokütleler; meyve suyu endüstrisi artığı olan kayısı ve şeftali çekirdeklerinden, zeytinyağı endüstrisi artığı olan prinalardan, orman ve orman endüstrisi ile diğer tarımsal artıklardan oluşacak.

Proje kapsamında TÜBİTAK MAM'da kapasitesi 700 kilovat olan termik pilot tesis kurulacak. Tesiste geliştirilecek yakma teknolojisi, öncelikle organize sanayi bölgeleri (OSB), küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) ile kırsal kesimin yerel ve bölgesel ısınma ve elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kullanılabilecek. Tesiste büyük termik santraller için gerekli ön denemeler ve yakma testleri de yapılabilecek. Projenin ulusal enerji girdisine yıllık yüzde 8-10 oranında katkı yapması öngörülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.