AramaArama
Gıda Hattı

Sedat Peker video çekimlerinde neden çok su içiyor?

24 Mayıs 2021, 00:32
Paylaş
Sedat Peker video çekimlerinde neden çok su içiyor?

 

Bir süredir yayınladığı videolarla Türkiye ve Dünya gündemini sarsan Sedat Peker, çekimler sırasında sürekli su içerek dikkatleri üzerine topladı. Peki çok su içmek neyin belirtisidir? 

Yaklaşık 1 saat süren çekimler esnasında Sedat Peker'in masasında hazır bulunan sudan sık sık tükettiği gözlendi. Su tüketimini arttırmak yolunda sıklıkla uyarılarda bulunan uzmanların söylemi açısından değerlendirildiğinde Peker'in su tüketiminde bir sorun olmayabileceğinin düşünülmesi doğal. Peki ya aşırı su tüketiminin zararları neler olabilir?

EndokrinolDoç.Dr.Mahmut Muzaffer İlhanoji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan bir süre önce çok su içip çok idrara çıkmanın şekersiz diyabet hastalığından kaynaklanabileceği yönünde açıklamalar yaptı.

İlhan çok su içip çok idrara çıkmanın şekersiz diyabet literatürdeki adıyla diyabetes insipidus hastalığından kaynaklanabileceğine dikkat çekti. Bu hastalık antidiüretik hormonun eksikliği veya etkisini gösterememesinden kaynaklanır” diyen Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, günlük idrar miktarının 3 litreye kadar normal kabul edildiğini belirterek önemli bilgiler verdi.

''Ancak 3 litrenin üzeri aşırı idrara çıkma, poliüri olarak değerlendirilir. Bu noktada sık ve az idrara çıkma ile idrar hacminin artması sıklıkla karıştırılır. Poliüri dediğimiz idrar hacminin artmasının başlıca sebepleri şeker hastalığı, şekersiz diyabet, psikolojik olarak aşırı su içme olarak sayılabilir. Nadiren bazı genetik hastalıklar ve çeşitli ilaçlarda idrar hacminin artmasına sebep olabilir.''

Bilinç bozukluğu ve koma riskine dikkat!

''Aşırı idrara çıkmakla birlikte görülen fazla çok su tüketimi aslında vücudun susuz kalmamak için kendini koruma refleksidir. Aşırı idrara çıkmanın en sık sebebi şeker hastalığı olduğu için öncelikle şeker hastalığı açısından doktoruna başvurmalıdır. Eğer şeker hastalığı saptanmazsa ve hastanın günlük 3 litreden fazla idrar çıkışı varsa şekersiz şeker hastalığı akla gelmelidir.

Eğer su içilerek kaybedilen su yerine konulmazsa bilinç bozukluğu ve komaya kadar ilerleyebilir. Şekersiz şeker hastalığında idrar ile aşırı kaybedilen sıvı, çok su içerek yerine konulduğu sürece her şey yolunda görünebilir. Ama herhangi bir sebeple su alınamazsa aşırı sıvı kaybına bağlı kan tuzunda fazla yükselme, bilinç bozukluğu ve komaya kadar ilerleyebilir. ''

Sedat PekerSedat Peker'in yaklaşık 1 saat süreyle 7 farklı videoda sıklıkla su tüketmesi şeker hastalığı dışındaki diğer olasılıkları da merak konusu haline getirdi.Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Pediatri Profesörü Hacer Ergin, Pediatri Doçenti Serap Semiz ve Araştırma Görevlisi Erol Dağdeviren tarafından yayınlanan bilimsel makale polidipsi hastalığına açıklık getiriyor..

 

Söz konusu makalede polidipsinin fizyolojik uyarn olmaksızın çok fazla içme olarak karakterize edildiği vurgulanıyor. Gelin detaylarına birlikte bakalım..

Polidipsi nedir?

Hacer Ergin yönetimindeki akademik ekip tarafından yayımlanan makaleye göre psikojenik polidipsi fizyolojik uyaran olmadan çok fazla su içmeyle karakterize, seyrek görülen klinik bir durumdur. Bu hastalarda aşırı sıvı alımı hiponatremiye neden olmaksızın iyi tolere edilmektedir. Psikojenik polidipsinin tanısında en önemli test su kısıtlama testidir.

Aşırı susama hissi psikolojik olabilir mi?

Ortalama erişkin bir insanın vücudunun %50-%70’i sudur. Günlük alınan sıvı miktarı ise yaklaşık 2.8 L'dir. Bunun yaklaşık 1 litresi besinlerle alınırken, 1.8 kadarı alınan sıvılardan karşılanır.

Aşırı susuzluk anlamına gelen tıbbi terim olan polidipsi, aşırı susama hissi anlamına gelmektedir. Bu durumda ne kadar sıvı tüketilirse tüketilsin susuzluk hissi bastırılamaz ve sıvı alma isteği devam eder.

Polidipsi tanısı koyabilmek için günlük alınan sıvı miktarı göz önüne alınır. Günde 6 litre ve daha fazla sıvı tüketilmesi durumunda polidipsi tanısı konulabilir.

Alınan fazla sıvının sonucunda çok idrara çıkma durumu meydana gelmesine ise poliüri denir. Bir günde 2,5 litreden fazla idrar çıkarılması durumunda poliüriden söz edilebilir.

Polidipsinin oluşumu bazen fiziksel sebeplerle anılsa da bu durumlarda oluşan susuzluk hissi kısa sürede bastırıldığı için genelde altında yatan başka hastalıklar göz önüne alınır.

Polidipsi Belirtileri Nelerdir?

Polidipsi hastaları aşırı susuzluk hissi yaşarlar ve bu durum kısa süreli değildir.

Bu hastalarda:

 • Çok su içme
 • Günde 5 litre üzerinde idrar üretilmesi
 • Sık idrara çıkma
 • Ağızda sürekli hissedilen ve sıvı alımına rağmen geçmeyen kuruluk hissi

yaygın belirtilerdir.

Bunun yanında vücudun sıvı açığı hissetmesi sonucunda:

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Zihinde bulanıklık
 • Odaklanma sorunları
 • Bilinç kaybı

yaşanabilir.

Polidipsi Nedenleri Nelerdir?

Polidipsi zaman zaman fiziksel nedenlere bağlı olabilse de bu durumlar çok nadir gözlenir.

Bu durumlar:

 • Fazla terleme
 • Çok yoğun egzersiz yapma
 • Tuzlu yiyeceklerle beslenme
 • Güneşte çok vakit geçirme
 • Az sıvı tüketme

gibi vücuttaki su oranını azaltan durumlarda gözlenir. Bu sebeplere bağlı susuzluk hissi sıvı takviyesi ile bastırabileceği için genel anlamda bir sorun yaratmaz.

İşte Sedat Peker'in 7 numaralı videosu

Sedat Peker 6 numaralı video

Sedat Peker 5 numaralı video

Sedat Peker 4 numaralı videolu

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.