Gıda Hattı

Sedat Nuri İleri kimdir? Sedat Nuri İleri hayatı

21 Eylül 2021, 13:30
Paylaş
Sedat Nuri İleri kimdir? Sedat Nuri İleri hayatı
Sedat Nuri İleri hayatı boyunca yaptığı karikatürler ile ününe ün kattı. Sedat Nuri İleri kimdir araştırması ölüm yıl dönümü dolayısı ile yapılmaktadır. O dönemde yaptığı yayınlar ile hergün takip ediliyordu. Sedat Nuri İleri biyografi incelendiği yaptığı işlerle büyük bir isim oldu.

Sedat Nuri İleri  biyografi

doğum; 1888, Sakız

ölüm; 21 Eylül 1943, Royat

meslek; Türk karikatürist, gazeteci, radyocu.

Sedat Nuri İleri hayatı

Sedat Nuri İleri, 1888 yılında Sakız’da doğdu. Babası, Meclis-i Âyan üyeliği ve Hazine-i Hassa Nazırlığı yapmış Nuri Paşa; annesi ise Adana valiliği, Cezayir-i Bahr-i Sefid Vilayeti (Ege Adaları) Valiliği ve Hariciye Nazırlığı gibi görevlerde bulunmuş devlet adamı Abidin Paşa’nın kızı Nefise Hanım’dır. Gazeteci Suphi Nuri ve Celal Nuri Beyler ağabeyleridir. Yeğeni Rasih Nuri İleri'dir.

Sedat Nuri'nin, Abdulah Cevdet çizgisi

Abdulah Cevdet

Belçika Grembloux Yüksek Ziraat Okulu’nda öğrenimini tamamladıktan sonra, Belçika’da La Barbe ("Sakal") mizah dergisini (1908), daha sonra da 1918’de kardeşleri Suphi Nuri ve Celal Nuri ile İstanbul’da İleri gazetesini yayımladı. Gazete, Milli Mücadele’nin İstanbul’daki sözcüsü durumuna geldi; mücadelenin önderi Mustafa Kemal’in adsız yazıları yayımlandı. 1920’de ağabeyi Celal Nuri sürgüne gönderildi. Gazete 2 Aralık 1924’e kadar yayımlandı.

İstanbul Radyosu'nun kuruluşuna öncülük etti

1927’de İstanbul Radyosu’nun kuruluşunda emeği geçti. 1925 yılında Türkiye’de telsiz verileri yapın işlemleri başlatılmıştı; bu iş tamamlandığında yayın yapacak bir şirket kurulması gerektiğini düşündü ve maddi destek için dönemin İş Bankası kurucusu Celâl Bayar’a teklifte bulundu. Teklif Mustafa Kemal’e ulaştırılınca Ankara’ya çağrıldı.

İstanbul Radyosu’nun kuruluşu için cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in desteğini alınınca Türkiye İş Bankası, Anadolu Ajansı, Gümüşhane Milletvekili Cemal Hüsnü Bey (Taray), Falih Rıfkı Bey (Atay) ve Sedat Nuri tarafından Türk Telsiz Anonim Şirketi kuruldu. Sedat Nuri, 10 yıl boyunca düzenli yayın yapan radyonun idare müdürü idi.

Politik ve sosyal konulu karikatürleri Yedigün, Karikatür ve Akbaba dergileriyle, Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı. Karikatürlerini Paris’te sergiledi (1939). I. Dünya Savaşı yıllarında Fransa’da bulundu.

1943 yılında 55 yaşında Royat’da (Fransa) hayatını yitirdi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.