Gıda Hattı

Seçimin kaderi çiftçiye bağlı

7 Haziran 2007, 16:23
Paylaş

Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan 25 milyon insanın siyasi tercihi 22 Temmuz düğümünü çözecek. Çiftçi kararını, seçim gününe kadar liderlerin vereceği mesajlara göre belirleyecek

Türk çiftçisi 22 Temmuz seçimlerinde yine kritik bir rol oynayacak. Tarım sektörünün temsilcilerini Meclis’te görmek isteyen çiftçiler, sorunlarına kalıcı çözüm üreten partileri destekleyecek. İzmir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Köse, Akdeniz'in incisi İzmir'de 500 bin kişinin tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığını açıkladı. AB sürecinde tarımın sorunlarının ortadan kaldırılabilmesi için Meclis'te daha fazla sektör temsilcisinin bulunması gerektiğini ifade eden Köse, "Çiftçi hangi partiye oy vereceğine henüz karar vermedi. Ege'de en önemli ürünler pamuk, incir, zeytin, üzüm. Atılacak adımlar çiftçinin oyunu belirleyecek" dedi.

ÇAY VE FINDIK POLİTİKASI

Halkın yüzde 90'ının çay üretiminden geçimini sağladığı Rize'de, oylar partilerin çay politikasına göre verilecek. Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, 2006 yılında Türkiye'ye giren 50 bin ton kaçak çayın Rize çiftçisini vurduğunu belirtti. Paliç, kentte tüm ekonominin çaya endeksli olduğunu söyleyerek, "Kaçak çay sorununu çözen Rize çiftçisinin oyunu alır" açıklamasını yaptı. Öte yandan Ordu ve Giresun'da da fındık üreticisi, partilerin fındıkla ilgili vaatlerini göz önüne alarak tercihini yapacak.

PROJELERE OY VERİLECEK

Tarımın kan kaybettiğini, maliyetlerin yükseldiğini ve ürün fiyatlarının düştüğünü belirten Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Faruk Demir ise bu sorunlara çözüm üreten partinin Gaziantep çiftçisinin oyunu alacağını kaydetti. Demir, Antep'te fıstık, zeytin ve hububat üretiminin yapıldığını anlatarak, partilerin projelerini anlatacaklarını ve çiftçilerin de buna göre karar vereceklerinin altını çizdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.