Gıda Hattı

Seçim bitti, iş dünyası hangi çağrıyı yaptı?

1 Nisan 2019, 00:55
Paylaş
Seçim bitti, iş dünyası hangi çağrıyı yaptı?

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sonrasında iş dünyası, ihracatçılar, esnaf ve tarım sektörü temsilcilerinden, “Artık seçim sürecini hızla geride bırakalım, gündemimizi ekonomiye, tarıma çevirelim. Türkiye için reform dönemi” çağrısı geldi.

Yerel seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını dileyen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Seçimler artık geride kaldı. 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Bundan sonra Türkiye'nin ilk gündem maddesi ekonomi olmalı. Zira ekonomide atılacak çok adım, yapılacak çok işimiz var. Bu dönemi, kesintisiz bir icraat dönemine çevirmeliyiz” dedi.

“Gündemi ekonomi yapalım, icraat dönemi başlatalım”

Hisarcıklıoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri tamamlandı. Sonuçların ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Sandığa gidip oyunu kullanan, ülkemizin geleceğine ve demokrasiye sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. Bazı münferit olaylar dışında ülke genelinde seçimler kayda değer bir huzur ortamı içinde ve yüksek katılımla gerçekleşti. Bu da milletimizin demokrasiye sahip çıktığını ve yönetimde güçlü bir irade ortaya koyduğunu gösteriyor.

“İlk gündem maddesi ekonomi olmalı”

Seçimler artık geride kaldı. 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Bundan sonra Türkiye'nin ilk gündem maddesi ekonomi olmalı. Zira ekonomide atılacak çok adım, yapılacak daha çok işimiz var. Bu dönemi, kesintisiz bir icraat dönemine çevirmeliyiz.

Ekonomiye odaklanabileceğimiz, böylece ekonominin temellerini daha güçlendirecek yapısal reformları arka arkaya hayata geçirebileceğimiz bu dönem, ülkemiz için çok büyük bir önem taşıyor. Ekonomi yönetimi, seçim öncesinde bunun sinyalini verdi. Seçim sonrasında hızla harekete geçilmesini bekliyoruz.

Şimdi siyasi görüşümüz ne olursa olsun, milletimizin kararını saygı duyup, 82 milyon el ele, gönül gönüle verip, aydınlık geleceğimize birlik ve beraberlik içinde yürüme zamanıdır.

Türkiye’nin bölgesinde ve küresel ekonomide yükselmesi için hepimize görev düşüyor. Türk iş dünyası olarak el birliği ile daha çok üretmek, daha fazla yatırım, istihdam ve ihracat için çalışacağız.”

TÜSİAD: “Türkiye için reform dönemi”

TÜSİAD da yerel seçim sonuçlarının ülke için hayırlı olmasını dileyerek, göreve gelecek belediye başkanlarını kutladı; yaşam kalitesi, akıllı kent teknolojileri ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri odaklı başarılı bir görev dönemi diledi. Açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı:

“Yerel seçimlerin de geride kalmasıyla, önümüzdeki seçimsiz dönem ekonomik, sosyal ve siyasal reform gündemimiz için önemli bir fırsattır.

Bu çerçevede hükümetimizin 20 Eylül 2018 tarihinde açıkladığı Yeni Ekonomik Program doğrultusunda sıkı para ve bütçe politikaları ekonomik güven ortamı için öncelik olacaktır. Eşzamanlı olarak yatırım ortamı, eğitim, dijital dönüşüm ve iş piyasası başta olmak üzere tüm temel alanlardaki yapısal reformlarda hızla ilerlenmesini temenni ediyoruz.

Yeni reform döneminde öncelikli hedefimiz ekonomik sorunlarımıza kalıcı çözümler üretmek olmalıdır. Serbest piyasa ilkelerinden taviz vermeden, düzenleyici kurulların bağımsızlık ve saydamlığını güçlendiren, dünyada rekabet gücümüzü artırıcı yapısal reformları içeren ve ekonomik kırılganlıkları giderecek bütüncül bir ekonomik yaklaşım son derece etkili olacaktır.

Bu bütüncül yaklaşım çerçevesinde, hukuk devletinin, özgürlüklerin ve bağımsız düzenleyici kurulları ile piyasa ekonomisinin güçlenmesi yönündeki tüm atılımlar Türkiye’nin demokrasisi, milli birlik ortamı ve küresel rekabet gücü açısından belirleyici önemdedir.

Hızla değişen uluslararası ekonomik ortamda, Avrupa Birliği üyelik hedefini sorgulatmaksızın, hizmetler, tarım, dijital tek pazar ve kamu ihaleleri gibi önemli alanlara genişlemiş bir gümrük birliğinin gerçekleşmesi de, Türkiye’nin milli menfaatleri açısından son derece faydalı olacaktır. Avrupa ekonomisi ile bütünleşirken aynı zamanda bir Avrasya merkezi olarak tüm dünyaya açık bir Türkiye’nin 21. yüzyılda yükselen bir ülke olacağına olan inancımız tamdır.”

TİM Başkanı: “Halkımız, iradesini güçlü bir şekilde sandığa yansıttı”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“Halkımız, demokrasisine sahip çıktığı, milli iradesini güçlü bir şekilde yansıttığı bir oy oranıyla yerel seçimleri tamamlamıştır. Sonuçların şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim.

1 Nisan sabahından itibaren, tüm kurumlarımızla birlikte, siyasi istikrarın sağladığı güven ve destekle, 2023 ve 2030 hedeflerine ulaşmak üzere, ihracatımız için mücadelemizi bir saniye durmaksızın sürdürüyoruz. Türkiye'nin küresel ticaretteki saha neferleri ihracatçılar olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kazandırdığı imkan ve kabiliyetlerle, ülkemizin refahı, büyümesi ve istihdamı adına rekorlarımızı aynı azimle devam ettireceğiz.

Önümüzdeki 4.5 yılda, siyasi istikrarla birlikte, Türkiye ekonomisinde 2. ve 3. nesil reformlara odaklanacağımız, Türkiye'nin küresel rekabetteki konumunu güçlendirecek adımlar adına, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve vizyonuyla, ekonomi yönetimimizle omuz omuza çalışacağız.

Güçlü Türkiye, güçlü ihracat, güçlü ekonomi, güçlü insan kıymetleri, güçlü altyapı ve ihracat ekosistemi vizyonumuzla, Türk İhracat Ailesi'nin temsilcisi olarak, 2019-2020 döneminde ihracatımızı 200 milyar dolar ve üstüne, ihracatçı sayımızı da 100 bine taşıyacağız. Türkiye ihracatla yükselecek.”

TESK Başkanı Palandöken: “Artık hizmet dönemi başlamalı!”

Yerel seçimler sonrası siyasilerin tartışmayı bırakıp hizmete odaklanması gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de, “31 Mart yerel seçim maratonunun sona ermesiyle siyasi parti yöneticileri tartışma ortamından çıkıp hizmet yarışına girmeli. Yeni dönemde öncelikle yıllardır bekleyen sorunlar çözülmelidir. Şehirlerin düzeni, bakımı ve vatandaşların huzurlu yaşamları için hizmete odaklanılmalı. Belediye hizmetlerinde vatandaşların ve esnafımızın memnuniyeti her şeyin üstünde tutulmalı, hizmetler aksamamalıdır” dedi.

Yeni dönemde hizmetin ön plana çıkması gerektiğinin altını çizen Palandöken, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Artık siyasi partiler seçim tartışmalarını bırakıp hizmete odaklanmalı. İyi bir belediye yönetimi kaostan uzak, huzurlu ve refah bir kent ortamı oluşturulmalı. Halkın önemsediği konular üzerinde durulmalı. Her belediye, mutlaka şikâyet hattı oluşturmalı ve gelen şikayetler kısa sürede çözüme kavuşturulmalı. Çünkü iyi bir belediyecilik, vatandaş ve bölge esnafı ile teması kesmeyip sürekli diyalog halinde kalarak sağlanabilir.

Yeni belediye yönetimlerinde esnaf ve sanatkarın ihtiyaçlarına da cevap verilmelidir. Esnafın iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alırken yasal kuralların dışında başka taleplerle karşılaşmamalıdır. İmar, inşaat ve iskan işlemleri hızlı ve bürokratik formaliteden uzak bir şekilde vatandaşa sunulmalıdır. Esnaf ve sanatkârımızın işlettiği, yerel yönetimlere ait iş yerlerinin kira artış oranları devletin belirlediği enflasyon oranlarını geçmemelidir. Kamuya ait iş yerlerinde ise belediyeler esnafa öncülük tanımalıdır. AVM ve zincir marketler ile indirim marketlerinin açılışlarına izin verilirken yerel yönetimler emeği ve alın teri ile evine ekmek götürmek isteyen esnaf ve sanatkârları dikkate almalı ve onların haklarını koruyacak ve kollayacak şekilde karar vermelidir. Pazar alanları esnafın ihtiyacına uygun belirlenerek dizayn edilmeli ve vatandaşın daha kolay ulaşabileceği yerlere kurulmalıdır.”

“Gündemimizi ekonomiye, tarıma çevirelim”

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri hakkında yazılı açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da, seçim sürecinin hızla geride bırakılıp, gündemin ekonomi ve tarım olması gerektiğini bildirdi.

Halkın yüksek katılım göstererek demokrasiye sahip çıktığının, üzücü birkaç olay dışında seçimin huzur ortamı içinde geçtiğinin görüldüğünü bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Seçim tartışmalarından uzak bir ortam yaratılması, 82 milyonun birlik beraberlik içinde hareket etmesi gerekiyor. Seçimlerin milletimize yakışır şekilde, huzur içinde, yüksek katılım ve olgunlukla gerçekleştirilmiş olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Milletimiz görevini yerine getirmiştir. Şimdi hızla seçim süreci geride bırakılmalı, toplumun bütün kesim ve sektörleri topyekûn olarak ülke sorunlarına ve menfaatlerine odaklanmalıdır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.