AramaArama
Gıda Hattı

Saygı Öztürk, Sedat Peker’in adının karıştığı Köfteci Yusuf olayını yazdı!

25 Mayıs 2021, 17:16
Paylaş
Saygı Öztürk, Sedat Peker’in adının karıştığı Köfteci Yusuf olayını yazdı!

Sözcü Gazetesi Yazarı Saygı Öztürk, Sedat Peker’in videolarına Köfteci Yusuf olayı olarak yansıyan olaya ilişkin iddianameye ulaştı. İddianameye göre, kendilerini “Sedat Peker’in adamıyız” diye tanıtan kişiler, domuz eti kullandığı haberleri yayarak, Köfteci Yusuf aleyhine komplo kurmuş...

Yurt dışında bulunan organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in 7’nci videosunda “Devletin İçişleri Bakanlığı makamında bir deli oturuyor. Bu adam hasta. Lan ben Köfteci Yusuf'u n'apayım? 10 tane köfte tezgahı kursam 30 bin kişiye satsam Köfteci Yusuf'un hasılatından daha fazla param olur” şeklinde bahsettiği olayla ilgili iddianameye Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk ulaştı.

İşte “Köfteci Yusuf” dosyası!

Saygı Öztürk, “İşte ‘Köfteci Yusuf’ dosyası” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Sedat Peker ve adamlarının Bursa’da “Köfteci Yusuf’un işyerlerine çökmek istediklerini, bu konuda operasyon emrini kendisinin verdiğini söylediğini hatırlattı.

Konuya ilişkin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı iddianamenin soruşturma numarasını vererek yayımlayan Öztürk, iddianamede Peker’in adının geçtiğini ama sanıklar arasında adının olmadığını yazdı.

Söz konusu iddianamede, kendilerini “Sedat Peker’in adamı” olarak tanıtan Erhan Kılıç ve Ahmet Akay adlı şahısların, Afyon’da bulunan et entegre tesislerini ‘Köfteci Yusuf’ adlı lokanta zincirinin sahibi Yusuf Akkaş’a zorla satmak istediklerini ve bu amaçla Köfteci “Yusuf’un domuz eti kullandığına” ilişkin sahte haberler yaydıklarının yer aldığını aktardı.

Çete aradaki farka çökecekti!

Öztürk’ün yazısına göre, “Ünlü köfteci Yusuf Akkaş’a, Afyonkarahisar’da bulunan et entegre tesisleri 35 milyon liraya satılmak istendi. Yusuf Akkaş ise 20 milyon lira verdi. Bu tesisi istedikleri fiyata alması için Akkaş üzerinde baskı kuruldu. Aradaki farkın çete tarafından paylaşılacağı öne sürülüyor. Köfteyi Yusuf Akkaş, konuyu İçişleri Bakanına intikal ettirdi. Ardından da Bursa Emniyet Organize Suçlar Şube Müdürlüğüne şikayette bulundu.

Köfteci Yusuf’a yapmadıklarını bırakmadılar! İstediklerini yaptıramayınca şubelerinde olay çıkardılar. Domuz eti kullandığını yaydılar, bazı sitelerde para karşılığı haber yaptırdılar. Yusuf Akkaş, tüm baskılara rağmen örgütün satmak istediği et tesisini de, evleri de almadı. Son olarak 750 bin dolar istendi! Onu da vermedi. İşte yazıdan bazı bölümler:

400-500 TL karşılığında sahte haber yaptırdılar

“Erhan Kılıç ile Cüneyt Günal arasında; Köfteci Yusuf'un restoranlarında domuz eti kullandığına dair internet haberlerinin, takipçisi 3 milyon olan bir Twitter kullanıcısına haber yaptırılıp, anında milyonlarca kişinin görmesini sağlayacakları, bu kullanıcıya para vererek bu haberi sayfasında paylaştıracakları, haberin anında trend topic olacağı, 400-500 TL karşılığında bunu yaptıracakları, bunu yaparak mağdur Yusuf Akkaş’a kendilerinin neler yapabileceklerini göstermiş olacaklardı şeklinde görüşmeler tespit edildi.

İddianamede, Yusuf Akkaş'ın yanındaki bir yönetici, Erhan Kılıç tarafından kendisine yapılan son öneriyi de şöyle açıkladı:

– İndirim yapıp tesisi size 22 milyon liraya verebilirim. Şayet yine olumlu bir adım gelmez ise Reis Sedat Peker'den bir emir gelir ise Yusuf'a zarar verebilirim. Ama ben bunu yapmak istemiyorum. “Yok bu tesis bizim işimizi görmez” diyorsanız 80 adet daire var gelip buraları alacak, hâlâ yatırım yapamam ben sizden bir şey alamam diyorsa da 750 bin dolar Reis Sedat Peker'e bağış yapacak ve aramızdaki husumet bitecek. Dostluğumuz başlasın, ne bize bağlı gruplar ne de başka gruplar gelip sizi rahatsız etmesin, Reis Sedat Peker tekrardan Yusuf'u koruma altına almış olsun. Sen bu konuştuklarımızı git Yusuf’a anlat. Pazartesi gününe kadar parayı getirin bu iş bitsin.

Erhan Kılıç, telefonunu açıp yüzleri belli olmayan birkaç kişinin, yüzü görünen başka bir kişiye işkence yaptıklarına ilişkin görüntüler de izletti. Kılıç, “Reis Sedat Peker'e küfür edenin sonu böyle olur” dedi.

18 şüphelinin yer aldığı dava Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2 Haziran'da başlayacak. Şüpheliler arasında Sedat Peker'in bulunmadığı, Peker'le ilgili ayrı bir soruşturmanın yürütüldüğü belirtildi.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.