Gıda Hattı

Satsuma mandalinada rekolte, Adana’da fiyat sıkıntısı!

5 Ekim 2021, 13:00
Paylaş
Satsuma mandalinada rekolte, Adana’da fiyat sıkıntısı!

İzmir Seferihisar’ın ünlü satsuma mandalinasında üretici rekoltedeki düşüşten, Adana’da hasada devam eden mandalina üreticisi ise düşük fiyattan şikayetçi…

İzmir’in Seferihisar ilçesinin ünlü satsuma mandalinası, önümüzdeki haftalarda hasat edilmeye başlanacak. Hasat öncesi üretici, rekoltedeki azalmadan dolayı kara kara düşünüyor.

Satsuma mandalina rekoltesinde düşüş var

Seferihisar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (SEFEKO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayarer, normalde 5 bin ton ürün alınan satsuma mandalina rekoltesinde, iklim şartları nedeniyle geçen yıla göre yüzde 50 azalma olduğunu gözlemlediklerini söyledi. Her yıl kooperatifin işletmesi üzerinden tonlarca mandalinayı iç ve dış piyasaya sürdüklerini ancak bu yıl işletmeye kilit vurduklarını kaydeden Sayarer, şunları kaydetti:

“Satsuma mandalina, 15 Ekim’den itibaren piyasaya giriyor. Bu sene ürünümüz hemen hemen yüzde 50 eksik. Küresel ısınma diye çok dile getirilen bir durum var. Bir yıl çok iyi üretim yaparken bir yıl çok eksik ürün oluyor. Bu yıl ‘yok yılı’ndayız. Bizim 68 üreticimiz olmasına rağmen ürünümüz bu yıl neredeyse sadece 600 ton civarında olabilir. Biz burada normalde 5 bin ton üretim yapıyorduk. Ancak şu an ürün eksik. Üreticiler, piyasada ürün talebi olduğu için ürünlerini bireysel olarak satabilirler ancak biz bu yıl kooperatif üzerinden çalışmayacağız.”

"7-8 liraya satılması gerek"

Üreticinin piyasa talep ettiği kadar tüccarın da ürün talep ettiğini dile getiren Sayarer, “Ancak piyasada en ucuz giden ürün mandalina. Erkenci mandalina şu an 3 liraya satılıyor. Piyasa durgun. Tüccar da piyasaya nasıl girecek, nasıl alacak, kaça satacak diye korkuyor. Satsuma bu yıl az olduğu için normalde daha yüksek fiyatlı olması gerekir fakat piyasada ne olursa olsun yeterli rakamı bulamıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da en ucuz meyve mandalina olacak gibi duruyor. Piyasadaki ürünlere bakarsak 7-8 liradan aşağı meyve yok. Mandalina ise 3 lira, 3,5 lira. Bu yıl üreticinin cebine 3 lira girmesi için tüketicinin satsumayı 7-8 liradan aşağıya yememesi lazım. Girdi maliyetleri de eklenince üretici şaşırıyor” diye konuştu.

Adana’da mandalina fiyatı üreticide 1 liraya düştü

Türkiye’nin mandalina ihtiyacının yüzde 40’ını tek başına karşılayan Adana’da, 252 bin dönüm alanda bu yıl yaklaşık 900 bin ton rekolte bekleniyor. Hasat sürerken, geçen yıl kilosu 2 liradan alıcı bulan erkenci mandalinalar, bu yıl 1 lira 20 kuruştan satılıyor.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Bu yıl geçen seneye oranla verim artışı var, meyve bol. Yurt dışından talep olmadığı ve girdi fiyatları arttığı için çiftçimiz para kazanamamakta. Aslında ihracat izni açık ama dışarıya fazla mal gitmiyor. Bu sene Destekleme Fiyat İstikrar Fonu’nun (DFİF) tekrardan gelmesini, Ticaret Bakanlığı tarafından çiftçiye veya paketleme tesislerine verilmesini istiyoruz” dedi.

“Fiyatın 2 liranın üzerinde olması gerekirdi”

Küresel iklim değişikliği nedeniyle havaların yurt dışında da serinlemediğini kaydeden Doğan, “Şuan havalar sıcak, yurt dışından istek yok. İlk piyasa açıldığında ürün gitti ama şuanda gitmiyor. Havalar serinlediğinde talep olmasını bekliyoruz. Yaş meyvenin tamamında sıkıntı var. Limon fiyatı şu anda yerlerde sürünüyor. Geçen sene bu mandalinalar 2 liradan alıcı bulurken, bu sene girdi fiyatları 2 katına çıkmasına rağmen erkenci mandalina 1 lira 20 kuruştan satılmakta. Bu mandalinanın fiyatının 2 liranın üzerinde olması gerekirdi. Yurt dışından talep hızlanırsa fiyatlar yükselecek” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.