AramaArama
Gıda Hattı

Satın alınmayan ekmekleri ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak

8 Ağustos 2016, 12:03
Paylaş
Satın alınmayan ekmekleri ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak

Doruk Group Holding’in fırıncılık markası Komşufırın, Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ile yaptığı anlaşma kapsamında, şubelerde satın alınmayan ekmekleri ihtiyaç sahipleriyle buluşturacak.

Misafirlerinin hayatına lezzet katan Komşufırın, kendi ekonomik sürdürülebilirliklerini sağlayan bireylerin sayısını artırmak için kurulan Temel İhtiyaç Derneği TİDER ile birlikte ihtiyaç sahiplerini çok sevindirecek bir işbirliğine imza attı.

komsufirin-destek-market-gidahatti

“Komşuyuz, Sorumluyuz” sloganıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesi sayesinde, TİDER’in Maltepe Kaymakamlığı işbirliği ile işlettiği Destek Market aracılığı ile Maltepe ilçesindeki ihtiyaç sahipleri Komşufırın ekmeklerine ulaşabilecek.

komsufirin-gidahatti

Satın alınmayan ekmekler Destek Market'e 

Komşufırın ile TİDER arasında yapılan anlaşma kapsamında İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki bazı Komşufırın şubelerinde satın alınmayan ekmekler, her akşam TİDER Destek Market’e ulaştırılacak. Maltepe Kaymakamlığı tarafından belirlenen ihtiyaç sahipleri, Destek Market’e giderek Komşufırın ekmeklerini temin edebilecekler.

İhtiyaç sahipleri, para ödemedikleri Destek Market’te Kaymakamlığın kendileri için belirlediği tutar karşılığı kadar alışveriş yapabiliyorlar.

İkinci Destek Market, 2017’de açılacak

Projeye ilk planda Anadolu Yakası’nın bazı semtlerindeki şubelerinde başlayan Komşufırın, yılsonuna kadar tüm Anadolu Yakası’nda bu uygulamayı gerçekleştirmeyi planlıyor.

TİDER’in Avrupa Yakası’nda 2017 yılı içerisinde açmayı planladığı yeni Destek Market ile birlikte bu uygulama, İstanbul’un diğer bölgelerinde de yaygınlaşmaya devam edecek.

destek-market-acilis-gidahatti

Destek Market nedir?

Gıda Bankacılığı Derneği’nin devamı olarak kurulan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ile Maltepe Kaymakamlığı ortaklığında hayata geçirilen Destek Market, ihtiyaç sahipleri ile bağışçı firmaları bir araya getiriyor. Maddi durumu yetersiz kişilerin ihtiyaçlarını, onları rencide etmeden karşılamak amacıyla kurulan Destek Market, şu şekilde işliyor:

TİDER, Maltepe Kaymakamlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile birlikte çalışarak ihtiyaç sahibi olanların listesine ulaşıyor. Kaymakamlık vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine limitler tanımlayarak SMS yoluyla irtibat kuruluyor. İhtiyaç sahipleri Destek Market’e geldiğinde SMS ile TC kimlik numarası eşleştiriliyor ve kendilerine tanınan limit tutarında alışveriş yapabiliyorlar.

Destek Market’e düzenli olarak bağış yapan 12 firma, marka ve kurumun desteğiyle 67 farklı ürün ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Destek Market’e sürekli olarak destek veren firmalar arasında Cargill, Banvit, Barilla, CarrefourSA, EkoRE, Nestle, Evyap, Unilever, g2m, Tafe Gıda, Ayışığı Gıda, Reis Gıda, IBM, Moka gibi kuruluşlar bulunuyor.

Şubat 2015’te açılan ve halen ayda ortalama 350 ailenin ihtiyaçlarını karşılayabildiği Destek Market’ten bir yılda 2 bine yakın aile yararlandı.

Destek Market, istihdama da katkı sağlıyor. Marketten yardım alan kişi ya da ailelerin üretime katılması için çalışan Destek İK, bugüne kadar 20 kişiye istihdam sağladı. TİDER, İŞKUR’dan İstihdam Bürosu Belgesi de almış bulunuyor.

Destek Market’in ikinci şubesini İstanbul Avrupa yakasında açmayı, ardından İzmir üzerinden Anadolu’ya da açılmayı planlayan TİDER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı genç işadamı Hasan Serhan Süzer yürütüyor.

destek-market-tider-gidahatti

Fark Yaratanlar Programı’na girmişti

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın yedinci sezonunun 11’inci Fark Yaratanı da, gıda bankacılığı modelinden yola çıkarak ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını temin eden Destek Market’i açan, markete gelenlere aynı zamanda iş imkânı yaratan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) oldu. TİDER’in hikâyesi, 18 Mart 2016 tarihinden itibaren, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayına girdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.