Gıda Hattı

Şarküteri Ürünlerinde Pazar Üç Yılda Yüzde 54 Büyüdü

22 Eylül 2007, 12:15
Paylaş

Şarküteri ürünleri pazarı hızlı büyüme trendine girdi. Yaklaşık 1 milyon 500 bin YTL’lik bir Pazar büyüklüğüne sahip olan şarküteri ürünleri pazarı son üç yılda yüzde 54 büyüme kaydetti. Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği’nden (SETBİR) alınan bilgilere göre sektör 2004 ve 2007 yılları arasında ciddi artış kaydettiği cirosunu 1 milyon 500 bin YTL’ye taşıdı. Bu büyümede özellikle yüzde 18 oranında uygulanan Katma Değer Vergisi (KDV) oranın, yıl başında yüzde 8’e indirilmesinin sektör açısından çok önemli olduğu dile getiriliyor. KDV oranlarında yapılan indirimi ve tüketici bilincinde yaşanan artışın büyümeyi tetikleyen başlıca etken olduğuna dikkat çeken SETBİR yetkilileri, ekonomik istikrara bağlı olarak gelecek yıl gerek tüketim ve gerekse firma sayısındaki artışla birlikte büyümenin katlanarak devam edeceğini dile getiriyor. Ancak, pazardaki büyüme ve gelecek öngörülerindeki olumlu tabloya karşın üreticiler artan tüketim oranlarını ve artan pazar payı yeterli görmüyor.

En fazla tüketilen ürün salam

Sucuk, sosis, salam ve pastırma gibi ürünlerden oluşan şarküteri pazarında, en çok tercih edilen ürün ise salam. SETBİR’den alınan bilgilere göre, sucukta 15 bin tona yakın olan üretim, sosiste 24 bin ton, pastırmada 2 bin ton olurken, salam üretimi ise 25 bin ton olarak kayıtlara geçti. Et ürünlerinin insan beslenmesindeki yeri göz önüne alındığında mutlak geliştirilmesi gerektiğini dile getiren SETBİR yetkilileri, sağlıklı ve markalı şarküteri ürünlerinin tüketimiyle günlük hayvansal protein ihtiyacının büyük oranda karşılandığını aktarıyor.

İhracatta da yüzleri güldürüyor

Ramazan ayı ile birlikte ciddi talep artışı yaşanan et ürünlerinin günlük beslenmenin temel taşı olmasının yanı sıra ülkelere ulusal bazda sosyal ve ekonomik katkısı nedeniyle ekonomi ve tarım politikalarında ayrıcalıklı öneme sahip olduğunu belirten İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) Tarım Dairesi Uzmanı E.Çiğdem Civaner, ihracatta ciddi artış olduğunu aktarıyor. Türkiye’nin şarküteri ürünleri ihracatında son üç yılda başarılı bir çıkış gösterdiğini kaydeden Civaner, salam, sucuk, sosis ve pastırmada geçtiğimiz yıl 623 bin tonluk ihracat yapıldığını ve ihracat değerinin 2 milyon 455 bin doları aştığını iletiyor. Değer olarak en fazla ihracatın 1 milyon 105 bin dolarla sucukta gerçekleştiğini söyleyen Civaner, diğer ürünlerdeyse ihracat tutarını şöyle sıralıyor: Sosis ihracatımızdan 728 bin dolar değer elde edilirken, salam ihracatından 476 bin dolar, pastırmada ise 145 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi”dedi.

Diğer taraftan ihracatın ülkelere göre dağılımı hakkında da bilgiler veren Civaner, şarküteri ürünleri açısından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en önemli pazar konumunda olduğunu ifade etti. Civaner, “Şarküteri ürünlerimiz 2006 yılında 15 ülkeye ihrac edilmiştir. Bölgesel olarak Türk cumhuriyetleri ve Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu ülkeleri önemli alıcılarımız konumundadırlar”diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.