Gıda Hattı

Şark çıbanı sınırımıza dayandı!

11 Ocak 2022, 11:32
Paylaş
Şark çıbanı sınırımıza dayandı!

Son zamanlarda Suriye’nin kuzeyindeki Barış Pınarı Harekât bölgesinde şark çıbanı olarak bilinen Leishmaniasis vakalarının görülmesi üzerine, sınır bölgesinde önlemler artırılıyor.

Suriye’nin Resulayn kentinde şark çıbanı vakalarının görülmesi üzerine Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde önlemler artırıldı.

Belediye ekipleri ilaçlama çalışmalarına başladı

Ceylanpınar Belediyesi Sağlık İşleri’ne bağlı ekipler, sınır ötesinde görülen şark çıbanı hastalığının ilçeye girişini önlemek amacıyla, ilçede şark çıbanı ve mikrobik birçok hastalığı taşıyan vektörlerle mücadeleye aralıksız olarak sürdürüyor.

Antep Deresi ve yeşil alanlar başta olmak üzere su birikintileri, bataklık, kanallar, kanalizasyon giderleri, fosseptik çukurları, gübrelik alanlarda ilaçlama çalışmalarını sürdüren ekipler, ilçedeki çöp konteynerlerini de dezenfekte ediyor.

Ceylanpınar’da vaka görülmedi

Şark çıbanı gibi bulaşıcı hastalıklara ve vektörlere karşı zamanında ilaçlama çalışmalarının yapıldığını belirten Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu, ilçede benzer vakaların görülmediğinin altını çizdi. Soylu, “Barış Pınarı harekatıyla terörden temizlenen sınır komşumuz Rasulayn’da son günlerde artış gösteren şark çıbanı ve benzer bulaşıcı hastalıklara karşı çalışma başlattık. Şu ana kadar ilçemizde benzer vakaların görülmemesi, zamanında yaptığımız müdahalelerin bir sonucudur. İlaçlama çalışmalarıyla halkımızın yaz ve kış aylarında haşerelerin zararlı etkilerinden korunmaları, hastalıkların önüne geçilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.