Gıda Hattı

Sarımsağın besin değeri ve faydaları nelerdir? Sarımsak kaç kalori?

23 Eylül 2021, 16:35
Paylaş
Sarımsağın besin değeri ve faydaları nelerdir? Sarımsak kaç kalori?
İnsanlık tarihi boyunca yaklaşık birkaç bin yıldır üretimi ve tüketimi olan sarımsak, dünyanın neredeyse tüm bölgelerine yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsağın besin değeri ve faydaları nelerdir? Sarımsak geleneksel tıpta da birçok hastalığa şifa kaynağı olan bir besin olarak bilinmektedir. Peki sarımsak kaç kaloridir?

İnsanlık tarihi boyunca yaklaşık birkaç bin yıldır üretimi ve tüketimi olan sarımsak, dünyanın neredeyse tüm bölgelerine yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsağın besin değeri ve faydaları nelerdir? Sarımsak geleneksel tıpta da birçok hastalığa şifa kaynağı olan bir besin olarak bilinmektedir. Peki sarımsak kaç kaloridir?

Antik Mısırlılar tarafından da kullanılan sarımsak hem yiyeceklere aroma katmak için hem de geleneksel bir ilaç olarak şifa kaynağı diye kullanılmaktaydı. Şu anda dünya üzerindeki sarımsak ihtiyacının neredeyse %80'ini Çin tek başına karşılamaktadır. Tarih araştırmacıları çivi yazılarından ulaştıkları bilgilerle sarımsağın Mezopotamya uygarlığında en az dört bin yıldır yetiştirildiği bilgisini elde etmiştir. İbn-i Sina gibi tarihteki birçok önemli isim de kendi kaynaklarında sarımsağa değinmiş ve birçok hastalığa veya olumsuz duruma iyi geldiğini belirtmişlerdir. İşte sarımsağın faydaları, kalorisi ve besin değerlerine dair tüm detaylar...

SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Soğansı bitkiler ailesinde yer alan sarımsağı ilk olarak Mısırlılar şifa kaynağı olarak birçok hastalığın tedavisinde kullanmışlardır. Sarımsak içerisinde bulundurduğu maddelerden dolayı insan sağlığına birçok olumlu etkisi vardır. İşte sarımsağın faydalarından bazıları;

Sarımsak kesme doğrama ve soyulma gibi işlemlere maruz kaldığında bazı maddeler açığa çıkarmaktadır. Açığa çıkan bu maddeler vücudu hücre zarına zarar v erebilecek serbest radikallere karşı korumaktadır.

Doğal bir antibiyotik olarak bilinen sarımsak vücudu soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı korumanın yanında hastalıklarında hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Ayrıca yine doğal bir antibiyotik olmasından dolayı şişkinlik, hazımsızlık ve kramplara neden olan çeşitli bağırsak problemlerinde kullanılırken aynı zamanda bağırsak florasını da koruyarak sağlıklı bir bağırsak sistemine sahip olunmasını sağlar.

Yüksek miktarda selenyum içerdiği için vücudun bağışıklık sistemini korurken troid bezi sorunları ve cilt problemlerine karşı da oldukça yararlıdır.

İçerdiği maddelerden dolayı her türlü bakteri, virüs, mantar ve parazitler üzerinde öldürücü etkisi bulunmaktadır.

Sarımsak antibiyotiklere direnç gösteren bakteriler için de oldukça etkilidir. Bundan dolayı özellikle idrar yolu enfeksiyonları ve sistit gibi inatçı mesane enfeksiyonlarına karşı da iyileştirici etki göstermektedir.

Uzun yıllardır sarımsağın kansere karşı koruyucu etki gösterdiği konuşulmaktadır. Bu bilgi yapılan araştırmalarla kanıtlanarak sarımsağın kansere karşı koruyucu etki göstermesinin yanında kanser olan bir bireyde kanser hücrelerine karşı iyileştirici ve durdurucu etki gösterdiği de bilinmektedir.

Düzenli olarak sarımsak tüketmek karaciğer sağlığını da büyük ölçüde korumaktadır.

SARIMSAĞIN BESİN DEĞERİ NEDİR? SARIMSAK KAÇ KALORİ?

100 gram sarımsakta ortalama olarak 149 kalori bulunmaktadır. Ayrıca sarımsağın besin değerleri ise şu şekilde;

100 gram sarımsak için;

Su: 58,58 g
Enerji: 149 kcal
Protein: 6.36 g
Toplam yağ: 0.5 g
Karbonhidrat: 33.06 g
Lif: 2.1 g
Toplam şeker: 1 g
Kalsiyum: 181 mg
Demir: 1.7 mg
Magnezyum: 25 mg
Fosfor: 153 mg
Potasyum: 401 mg
Sodyum: 17 mg
Çinko: 1.16 mg
C vitamini, toplam askorbik asit: 31,2 mg
Tiamin: 0.2 mg
Riboflavin: 0.11 mg
Niasin: 0.7 mg
B-6 Vitamini: 1.24 mg
Folat, DFE: 3 µg
B-12 Vitamini: 0 µg
A Vitamini, RAE: 0 µg
A Vitamini, İÜ: 9 İÜ
E Vitamini (alfa-tokoferol): 0.08 mg
D Vitamini (D2 + D3): 0 µg
D vitamini: 0 IU
K Vitamini (filokinon): 1.7 µg
Yağ asitleri, toplam doymuş: 0.09 g
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.01 g
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.25 g
Yağ asitleri, toplam trans: 0 g
Kolesterol: 0 mg
Kafein: 0 mg

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.