Gıda Hattı

Şarapta Yüksek ÖTV Bağları Söktürüyor

8 Ocak 2008, 17:32
Paylaş

Türkiye'de şaraba uygulanan ÖTV'nin, 1 Şubat 2005 tarihinden itibaren yüzde 118 oranında artırılması bağ söktürmeye başladı. Küçük esnaf üreticiden şarap almazken, büyük marketler de uzun vadeli alıma yönelince, şarap üreten firmalar sıkıntıya düştü. Vergilerini ödemek için bankalardan kredi almak zorunda kaldıklarını belirten üretici firmalar, satış yapamadıkları için üretimi kısınca, şaraplık üzüm bağları da sökülmeye başlandı.

Şarabın litresinden 3.28 YTL ÖTV alınırken, bunun üzerine yüzde 18 de KDV ekleniyor. Bu yüksek vergi karşısında ürün satmakta zorlanan şarap üreticisi firmalar üretimi kıstı. Üzüm ve zeytin için en bereketli topraklar olarak gösterilen Menderes'te, Sevilen Şarapları'nın bir zamanlar yemyeşil üzüm bağlarının bulunduğu Altıntepe mevkiinde söktüğü 150 dönümlük üzüm bağlarının yerinde şimdi bomboş bir tarla duruyor.

Satışlar yüzde 50 azaldı

Sevilen Şarapları Yönetim Kurulu Üyesi Enis Güner, yüksek ÖTV nedeniyle Türk şarap üreticilerinin satışlarının yüzde 50 oranında düştüğünü belirtti. Üzüm üreticisinin bağlarını söktüğünü ve alternatif ürün arayışına girdiğini kaydeden Güner, "Şaraba uygulanan ÖTV kaldırılsın demiyoruz. Ama mantıklı bir seviyeye çekilmesini istiyoruz. Çünkü bir litre şarap için üretim maliyetinin dört kat fazlası ÖTV ödüyoruz" dedi.

Menderes Bağcılar Derneği Başkanı Yılmaz Güler de, ilçenin üzüm ve zeytin için çok elverişli topraklara sahip olduğuna dikkat çekerek, "Devletin koyduğu ÖTV nedeniyle şarap üretici firmalar elimizdeki üzümleri almıyor. Almayınca bağları köklemek durumunda kaldık. Üretici perişan halde" diye dert yandı.

Türkiye'de 2006 yılının ilk 6 aylık döneminde 11 milyon 98 bin 818 litre şarap üretimi ve satışı yapılırken, 2007'nin aynı döneminde bu rakam 9 milyon 801 bin 464 litreye düştü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.