Gıda Hattı

Şarapta Kaçağı Bandrol Engeller

13 Kasım 2007, 18:17
Paylaş

2007 yılını da değerlendiren Kavaklıdere Şarapları Murahhas Azası Ali Başman, yılın sıcak geçtiğini ve üzümde alıcı miktarının bir önceki yıla göre daha az olduğunu söyledi. Sıcaklık yüksekliğinin belli bir noktaya kadar üzüm üretimi için faydası olduğunu belirten Başman, yazın kurak geçmesinin özellikle doğuda üzümde yüksek konsantrasyonu yakalama şansını verdiğini kaydetti.

Başman, bandrol uygulamasının, sektör için çok faydalı bir uygulama olduğunu söyledi. Verginin ödenip ödenmediğini gösteren bandrolün, haksız rekabeti önleyeceğini ve sektöre düzen getireceğini kaydetti. Bandrolde amacın, kaçağı, kayıt dışını engellemek olduğunu belirterek, “Bandorolsüz şarap, kaçak şarap anlamına geliyorsa, uygulama ile tüketici, üretici ve maliye sektörü kontrol etmiş olacak” dedi.

Bu yıl bandrol sistemine geçilmesi, verginin yüksek olması nedeniyle merdiven altı denilen grupların alım politikalarını değiştirdiklerini ve bu tarz alıcıların, alımlarının azalması nedeniyle arz fazlası oluştuğunu anlatan Başman, alıcı sayısının az olmasının piyasaya yansıması olduğunu söyledi. “Firmalar kartelleşti” eleştirilerinin yanlış bir eleştiri olduğunu kaydeden Başman, Kavaklıdere olarak geçen sene yaptıkları kadar alım yaptıklarını söyledi. Başman, gelecek yıl için hedeflerinin kaliteyi daha da yükseltmek, yurtdışına daha fazla açılmak olduğunu da kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.