Gıda Hattı

Şarapta Denge, 510 Milyon Euroluk Destekle Kurulacak

29 Kasım 2007, 23:12
Paylaş

Avrupa Komisyonu, şarap üretimi yapan AB ülkelerine üzüm bağlarını yeniden düzenlemeleri ve iyileştirmeleri amacıyla önümüzdeki yıl 510 milyon euroluk yardım yapacak.

Avrupa Komisyonu, önümüzdeki yıl şarap üreten üye ülkelere üzüm bağlarını iyileştirmeleri ve düzenlemeleri amacıyla 510 milyon euroluk yardım yapacak. Bu destekle, şarap piyasasında arz-talep dengesinin sağlanması, şarap kalitesinin artırılması ve Avrupa şaraplarının dünyada daha çok tercih edilir hale getirilmesi amaçlanıyor. Yardım, ömrünü tamamlamış, eski üzüm bağlarını kapsamıyor.

Kuzey ve Güney Amerika'daki şarap üreticileriyle rekabet etmek için üzüm bağlarının iyileştirilmesi ve şarap kalitesinin artırması gerektiğini söyleyen Avrupa Birliği'nin (AB) Tarım ve Kırsal Kalkınma Komiseri Mariann Fischer Boel, "1999'da başladığımış yeniden yapılandırma programı, bizim için oldukça yararlı oldu, ama görünen o ki, bundan daha fazlasına ihtiyacımız var. Bu sebepten dolayı, Ortak Pazar Organizasyonu'nda şarap için daha derin bir reform gerçekleştireceğiz. Umarım Aralık ayındaki AB tarım bakanları toplantısında bu konuyla ilgili uzlaşmaya ve bir karara varabiliriz" dedi.

Hektara göre ödeme

Ortak Pazar Organizasyonu'nun Konsey Tüzüğü'ne göre, Avrupa Birliği'ne üye ülkeler 1999 yılından beri üzüm bağlarını yeniden yapılandırmaları için hektara göre belirli miktarda yıllık ödeme alıyorlar. Komisyon o yılki mevcut şartları ve ihtiyacı göz önünde bulundurarak ve Avrupa Birliği'ndeki toplam üzüm bağı alanından hangi ülkenin ne kadar pay sahibi olduğunu tespit ederek gerekli ödemeyi yapıyor. Yeni alınan kararla, önümüzdeki yıl üye ülkelere üzüm bağlarının genişliğine göre 510 milyon euroluk finansal ödenek ayrılmasına karar verildi. 1999'dan beri şarap üretimi yapan ülkelere 3 milyar euroluk finansal destek sağlandı.

Avrupa'da sektör kan kaybediyor

Avrupa şarapları "Yeni Dünya Ülkeleri" denilen; ABD, Avustralya ve Şili'yi de kapsayan Kuzey ve Güney Amerika ülkelerinden yapılan ithalat dışında, üye ülkeler içerisindeki şarap tüketiminin git gide düşmesiyle mücadele ediyor. 27 Avrupa Birliği ülkesinden yapılan yıllık şarap ihracatı, yaklaşık 4 milyar euroda sabitlenmiş görünüyor.

Mariann Fischer Boel, Avrupa Birliği şarap etiketleme kurallarını da değiştirmek istiyor. Buna göre, sadece yüksek kaliteli şaraplarda değil, her kalitedeki şarapların üzerinde şarabın hangi çeşit üzümden yapıldığı belirtilecek. Şu anki şarap tüzüğünde, yemekte içilen şarap şişelerinin etiketlerinde Chardonnay ya da Sauvignon gibi üzüm isimlerinin yazılması yasak.

Fransa'da tüketim düşecek

Artan rekabet yanında, AB şaraplarının karşılaştığı bir diğer sorun da, geleneksel şarap içme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte, şarap tüketiminin azalması. Fransa-Bordeaux merkezli Vinexpo'dan yapılan açıklamaya göre, 2010'a kadar Fransa'daki şarap tüketimi yüzde 9,3 düşecek. İspanya'daki şarap tüketiminde ise, yüzde 7'lik bir düşüş gerçekleşeceği öngörülüyor. Vinexpo'nun açıklamasına göre, ABD 19 milyar dolarlık satışla, 2005 yılında şarap satışında dünya birincisi oldu. ABD'yi 8.9 milyar dolarla Fransa izlerken, 8.5 milyar dolarlık şarap satışıyla Birleşik Krallık üçüncü oldu. 2005 yılında dünyada toplam 91.6 milyar dolarlık şarap satışı gerçekleşti.

Avrupa Komisyonu, çiftçilere 2008-2009 sezonunda satılmayıp da artakalan şarapları için 430 milyon euroluk bir bütçe ayıracak. 2005 yılında Avrupa Birliği istenmeyen şarabın dezenfektan ve endüstriyel alkole dönüştürülmesi için 506 milyon euro ödedi. Bununla birlikte Avrupa Birliği aynı yıl, şaraplarının satışını teşvik etmek amacıyla toplam 14 milyar euroluk harcama yaptı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.