Gıda Hattı

Şarapçı Yüksek Vergi Sarhoşu

29 Ocak 2008, 14:09
Paylaş

Bu yıl 7’incisi yapılan Gourmex ile birleştirilerek “2008 İstanbul Şarap, Gurme, Zeytinyağı ve Seçkin Lezzetler Fuarı” adını alan 3’üncü Wine İstanbul Fuarı CNR Fuar Merkezi’nde ziyaretçilere açıldı. Sektörün büyük üreticileri Mey, Kavaklıdere, Turasan, Yazgan gibi firmaların katılmadığı fuarda yaklaşık 120 yerli ve yabancı firma yer aldı.

Türkiye’nin en eski şarap firmaları arasında yer alan Bağcı Şarapçılık Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Bağcı ise fuardaki katılımın azlığının sektörün bir göstergesi olduğunu ifade etti. Sektördeki 110 şarap firmasından 50 tanesinin son iki ay içinde kapandığını iddia eden Bağcı, şunları söyledi:

“Bu vergilerin altından kalkmak çok zor. Biz agresif bir strateji izledik. Şaraba değer veren ülkeler şarabı teşvik eder. Bizde öyle bir şey yok. Devletin yardımcı olması lazım, en azından bize düşman olmadığını göstermeli.”

Meymira Genel Müdürü Marco Carli, İtalya’dan çok pahalı şaraplar ithal ettiklerini vurgulayarak, “Ben Hong Kong’da da şarap satıyorum ama Türkiye’deki gibi bürokratik sorunlar yaşamıyorum. Vergi oranları da çok daha makul bir düzeye getirilmeli” dedi. Organik Gıda AŞ Pazarlama Koordinatörü Burcu Kale ise “Yüksek vergiler nedeniyle satışlarımız beklendiği gibi olmayabiliyor. Ama piyasanın açılacağını düşünüyoruz” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.