Gıda Hattı

ŞanlIurfa Valiliği çiftçiye Kanola tohumu dağıttı

28 Ekim 2006, 13:11
Paylaş

Şanlıurfa Valiliği, yağlı tohum üretiminde dünyada soya ve palmiyeden sonra üçüncü sırada bulunan Kanola bitkisi yetiştiriciliğinin bölgede yaygınlaşması için çiftçiye tohum dağıttı.

Şanlıurfa Valiliği, bölgede Kanola bitkisi yetiştiriciliğinin arttırılması için iki yıldır yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek, toplam 100 çiftçiye 2 ton Kanola tohumu dağıttı.
Şanlıurfa Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğü'nde gerçekleşen tohum dağıtımını Şanlıurfa Tarım İl Müdürü Mehmet Altun yaptı. Burada bir açıklama yapan Tarım İl Müdürü Altun, "Geçen yıl 40-50 çiftçimize Kanola tohumu dağıtılmıştı. Bu yıl ise ücretsiz olarak dağıttığımız (2) ton civarındaki Kanola Tohumu yaklaşık 4000 dekar alanda çiftçilerimiz tarafından ekilecek biz Tarım İl Müdürlüğü olarak Çiftçilerimizi eğitime tabi tuttuk Kanola yetiştiriciliğinde başarılı olacağız" dedi.
Kanola bitkisinin çok alternatifli bir bitki olduğunu belirten Altun, genel olarak Kanola'nın kullanım alanlarının alternatif enerji kaynağı olarak biodizel, bitkisel yağ, yem sanayi, arıcılık, münavebe, işletmelerin kapasitelerinin artırılması şeklinde sıralanabileceğini belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.