Gıda Hattı

Şanghay iki aylık karantinayı nihayet gevşetti

4 Haziran 2022, 09:48
Paylaş
Şanghay iki aylık karantinayı nihayet gevşetti

Dünyadaki en sert kapanmalardan birinin uygulandığı Şanghay 65 gün sonra yeniden açıldı. 25 milyon nüfusa sahip kentte birçok kişi yeniden sokağa çıkabilecekken, 890 bin kişinin ise halen evlerinde karantinada ya da kontrol bölgelerinde tutuldukları ifade ediliyor.

Kapanmanın gevşetilmesi kararı, yeni koronavirüs vakalarında görülen ciddi azalma sonrasında geldi. Nisan ayı başında on binlerle ifade edilen günlük yeni vaka sayısı, geçtiğimiz günlerde tek haneli sayılara kadar düştü.

Ancak Çin'in "sıfır taviz" politikasını sürdüreceği ifade ediliyor. Yetkililer yeni dalgalara karşı hazırlık yapıyor. Pekin yönetimi, ithal edilen dondurulmuş gıdaların test ve dezenfekte edildikten sonra şehre dağıtılması amacıyla 12 geçiş noktası kurulduğunu açıkladı.

Virüsün dondurulmuş gıdalarla geldiği düşünülüyor

dondurulmus-gidalar

DSÖ'nün virüsün bilinmeyen bir hayvan taşıcı tarafından bulaştırıldığı görüşünün aksine Çin COVID-19'un dondurulmuş gıdalarla ülkeye girmiş olduğunu düşünüyor. Bir diğer görüş ise salgının bir laboratuvar kazasından kaynaklandığını iddia ediyor.

Çin'in ayrıca Pekin, Şanghay ve Şenzen gibi büyük şehirlere on binlerce test kabini kuracağı ve 48 saatte bir gibi sık test zorunluluğu getireceği konuşuluyor. Kapanmadan yeni çıkan Şanhay'da halk evlerinden ayrılmak; banka, market gibi alanlara girmek ve toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için akıllı telefonlarındaki yeşil sağlık kodunu göstermek zorunda. Bu kod, kullanıcının son 72 saat içerisinde negatif sonuç veren bir PCR testi yaptırdığını gösteriyor.

Diğer yandan sinemalar, müzeler, spor salonları ve okullar kapalı kaldı. Ayrıca halk şehirden ayrılamıyor, aksi halde dönüşte 7-14 gün arasında karantinaya alınıyor. Benzer bir uygulama kapanmadan yeni çıkan Pekin için de geçerli.

PCR test merkezleri akına uğradı

covid, test, pcr testi, sürüntü

Şanghay'da uygulanan "72 saat" kuralı, açılmanın hemen ardından 15 bin kadar test merkezinin halk tarafından akına uğraması ile sonuçlandı. Bazıları test yaptırabilmek için saatlerce beklediklerinden şikayet etti. Bazılarının kuyrukta beklerken bayıldıkları da alınan duyumlar arasında.

Health Policy Watch sitesinin haberine göre Şanghay'ın kapanmalar ve karantinalar nedeniyle zarar gören ekonomisini düzeltmek için 50 maddelik bir plan uygulayacağı belirtiliyor. Planda otomobil alanlara vergi indirimi, yerel devlet tahvillerinin tedavüle çıkışının hızlandırılması, inşaat projelerinin onayına öncelik verilmesi gibi uygulamalar yer alıyor.

Bunun yanında elektrikli araca geçiş yapacak araç sahiplerine de indirim uygulanacak. İşletmeler de sigorta ve kira ödemelerini erteleyebilecek, su ve elektrik gibi hizmetlerde ise indirim yapılacak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.