Gıda Hattı

Sanayinin doğal gazının ardından elektriği de kesiliyor!

22 Ocak 2022, 21:47
Paylaş
Sanayinin doğal gazının ardından elektriği de kesiliyor!

İran’ın doğal gazı 10 gün süreyle kesmesi üzerine BOTAŞ’ın sanayi tesislerinin doğal gaz tüketiminde yüzde 40 kısıtlamaya gitmesinin ardından sanayinin elektriği de kesiliyor. TEİAŞ, 24 Ocak Pazartesi gününden itibaren organize sanayi bölgelerine ortalama 3-4 günü bulan elektrik kesintileri yapılacağını bildirdi.

BOTAŞ, İran’ın Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20 Ocak’tan itibaren 10 gün süreyle kesmesi üzerine, yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santrallerine, kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde yüzde 40 kısıtlama yapılacağını duyurmuştu.

Sanayi tesislerinin doğal gazından sonra elektriği de kesiliyor

Fabrikaların doğal gaz kullanımının yüzde 40 oranında kısıtlanmasının ardından 24 Ocak Pazartesi gününden itibaren Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerine 3 ila 4 gün sürecek elektrik kısıntıları uygulanacağı bildirildi. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından sözlü olarak yapılan bildirimin resmi yazı ile iletilmesi halinde, sanayide üretimin en az 3 gün duracağı kaydedildi.

Enerji alanında ciddi bir tedarik sorunu yaşadıklarını belirten Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ali Bahar, “Dağıtım hatlarındaki teknik bir aksaklık olarak ifade edilen doğal gaz tedarik sorunu, bir kartopunun çığa dönüşmesi gibi katlanarak büyümektedir. Bu aksaklık nedeniyle önce fabrikalarımıza sağlanan doğal gaz akışı BOTAŞ tarafından alınan bir karar ile yüzde 40 oranında kısıtlanmıştı. Fakat bu kartopunun ilk yuvarlanışıymış. Tedarik sorunu doğal gazdan elektrik üreten santrallerin üretimini sekteye uğratınca, şimdi devasa bir elektrik tedarik sorunu ile karşı karşıya kaldık. OSB’lerimizdeki fabrikalarımıza doğal gazdan sonra şimdi de elektrik kısıntısına gidileceği bildirilmiştir” dedi.

“Gıda tedariki sekteye uğrayacak”

Ülke genelinde bir enerji krizi yaşanıyor ise bunu toplumun tüm kesimlerinin ortak bir şekilde sırtlaması gerektiğini vurgulayan Bahar, şöyle devam etti:

“Bir çığa dönüşen bu sorunu fabrikalardan bir bariyer ile durdurmaya kalkmak, tüm ülkenin çığ altında kalmasına neden olmaktan başka bir işe yaramayacaktır. OSB’lerimizde üretimini 7/24 sürdürmek zorunda olan, en ufak bir aksaklıkta üretimi uzun süre duracak, stoku çöp olacak fabrikalarımız vardır. Ülke imalatının 3 gün süreyle durdurulması hayal bile edilmemesi gereken korkunç bir şeyken, bunun eyleme geçirilmesi çok daha korkunç ve tehlikelidir. Soğuk hava depoları olan sanayicilerimizin, kesim yapan sanayicilerimizin, süt fabrikalarımızın uğrayacağı zarar nasıl tanzim edilecektir?

OSB’mizdeki süt fabrikalarımız günlük 400 ton süt almaktadır. Üretim yapamadığı için bu sütü alamayacağından o süt ziyan olacaktır. Dezenfektan yapan sanayicilerimiz vardır. Dünyanın pandemiyle boğuştuğu bir ortamda dezenfektan üretiminin durması salgına yeni bir ivme kazandırabilir. Günlük yemek çıkaran fabrikalarımız vardır, gıda tedariki sekteye uğrayacaktır. Otellere hizmet veren çamaşırhanelerimiz duracaktır, turizm sekteye uğrayacaktır. Lojistik operasyonları sekteye uğrayacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda bunun sanayiciye yansıtılmasının ne kadar yanlış olduğu ortadadır. Bu kısıtlama konusunda yeniden bir düzenleme yapılmasını ivedi olarak talep etmekteyiz.”

“Siparişler karşılanamayacak, firmalar zarara uğrayacak”

Kararın üretim, ihracat ve istihdamda büyük sorunlara yol açacağını aktaran Ali Bahar, “Sözleşmeye ve akide bağlanmış birçok siparişimiz bulunmaktadır. Firmalarımız büyük kayıp ve zarara uğrayacaktır. Tarım, imalat ve lojistik sektörü günlük dönen, günlük ihtiyaçları olan hayati öneme sahip sektörlerdir. Bu sektörlerin sekteye uğraması, ülke çağında büyük bir tedarik sıkıntısını beraberinde getirebilir. Ayrıca ülkede üretimin durması toplumda infiale neden olmakla birlikte stokçuluğu da körükleyebilir, özellikle dezavantajlı kesimlerin temel ihtiyaç maddelerine erişiminde sorunlar yaşanabilir. Toplum psikolojisinin böyle devasa bir sorunu kabullenmeye hazır olduğunu düşünmüyoruz. Şu anki durum haftalık bir plandır ve 3 günü içermektedir. Devamındaki günlerde ne olacağını bilmiyoruz. Belirsizlik ortamı yeni bir boyut kazanmış ve daha da kronikleşmiştir. Bu bizim program yapmamızın önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Bu tip belirsizlikler, enflasyonda telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir” diye konuştu.

OSBÜK Başkanı Kütükcü: “OSB’lerdeki üretimi zorluyor”

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü de, organize sanayi bölgeleri olarak BOTAŞ tarafından uygulanan doğal gaz kısıtlaması sürecini yönetmeye çalışırken, elektrik kesintilerinin gündeme geldiğini söyledi. Kütükcü, “Organize sanayi bölgelerimiz şu anda bu süreci yönetmek, sanayicilerimizin üretim kayıplarını minimumda tutmak için olağanüstü gayret gösteriyor. Ancak buna rağmen, üretimin ve ihracatın ivmelendiği bir dönemde yaşanan elektrik kesintilerinin ekonomiye ve sanayi üretimine mutlaka olumsuz bir yansıması olacak” dedi.

OSB’lerde yaşanan elektrik kesintilerinin sanayicileri zorlamaya devam ettiğinin altını çizen Kütükcü, OSBÜK olarak konuyu yakından takip ettiklerini, Türkiye’den bazı yetkililerin de İran’a giderek sorunu çözüme kavuşturmaya çalıştıklarını söyledi. Kütükcü, “Temennimiz, hasar büyümeden, üretimin daha fazla kesintiye uğramadan bu problemin çözülmesi yönünde” ifadelerini kullandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.