AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Sanayide Yerlileşme Programı… Ayrıntılarda neler var?

Sanayide Yerlileşme Programı… Ayrıntılarda neler var?
14 Nisan 2019, 14:28

Mayıs ayında açıklanacak Sanayide Yerlileşme Programı hakkında bilgiler veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Adı Yerlileşme ama yabancılara kapımız kapalı anlamına gelmiyor. Çünkü Türkiye’de üreten herkes bizim için yerlidir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Sanayide Yerlileşme Programı açıklanacağını duyurmuştu.

Türk-Japon iş birliği ile Manisa’da 120 milyon lira yatırımla faaliyete geçen İnci GS Yuasa’nın yeni akü fabrikasının açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mayıs ayında hayata geçirecekleri programa ilişkin detaylar verdi.

Sanayide Yerlileşme Programı

Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) Yapısal Dönüşüm Adımları’nın açıklandığını anımsatan Varank, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda; Sanayide Yerlileşme Programı doğrudan bizim sorumluluğumuzda hayata geçecek. Ürün bazlı bir yaklaşımımız olacak. Önceliğimiz orta yüksek ve yüksek teknolojili segmentte yer alan ürünler. Seçilen ürünün Ar-Ge’sinden ihracatına varıncaya kadar tüm gelişim sürecini tek pencereden yönetecek bir sistem tasarlıyoruz. Bu sistemde alıcı ve satıcıyı eş anlı destekleyeceğiz, böylece ölçeklendirme sorununu aşmayı ümit ediyoruz.

Yine sistemimiz yerli katma değeri esas alacak. Yani, yurt içi kaynaklardan en iyi şekilde faydalanmayı ve üretim kapasitesini çeşitlendirerek ileri taşımayı hedefliyoruz.

“Kapımız yabancılara kapalı değil”

Çok yapıcı, üretken ve verimli bir iş birliği ruhu oluşturduk. Mayıs ayında kamuoyuyla tüm detayları paylaşacağız. Ortak akılla şekillendirdiğimiz bu politikanın üretim dinamiklerimize güçlü bir destek katacağını düşünüyorum.

Programımızın adı Yerlileşme, ama bu ‘yabancılara kapımız kapalı’ anlamına gelmiyor. Biz üretimdeki yerli katma değerin payını artırmanın peşindeyiz. Dolayısıyla ülkemizde üretim yapan yerli ya da yabancı her kim olursa olsun, bizim için eşit öneme sahip olmaya ve imkânlardan eşit ölçüde faydalanmaya devam edecek. Çünkü, Türkiye’de üreten herkes bizim için yerlidir.

“Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız”

Türkiye’nin önünde 4,5 yıl seçimsiz bir dönem var. Biz bu dönemi reform ve atılım dönemi olarak görüyoruz. Bu yeni dönemde hedeflerimize odaklanacağız. Tek bir gündemimiz var, ekonomimizi güçlendirmek, Türkiye’yi büyütmek… Milletimizin refahını yükseltecek, her alanda bağımsızlığımızı pekiştirecek politikalar üretmeye devam edeceğiz. Türkiye olarak yönümüz katma değerli üretimdir, istihdamdır. Bu hedefimizden bir milim bile sapmadan, inşallah Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.