AramaArama
Gıda Hattı

Sanayide cirolar da Mart ayında düştü

14 Mayıs 2016, 11:38
Paylaş
Sanayide cirolar da Mart ayında düştü

Sanayi üretiminin yüzde 0,5 oranında gerilediği Mart 2016’da, sanayi ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 1,3 oranında azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Sanayi Ciro Endeksi, Mart 2016 verilerini açıkladı.

ambalaj-sanayi-gidahatti

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 1,3 azaldı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,3 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,5 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2016 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,4 arttı.

Sanayi ciro endeks (toplam) ve değişim oranları (2010=100), Mart 2016

sanayi-ciro-endeksi-Mart-2016-tuik-gidahatti

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 4,0 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri bazında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek azalış, fabrikasyon metal ürünleri imalatında gözlendi. 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre fabrikasyon metal ürünleri (makine ve teçhizat hariç) imalatında cirolar yüzde 8,1 azalırken, bunu yüzde 6,8 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 5,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti.

cam-ambalaj-uretim-bandi-gidahatti

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış diğer imalatlarda gerçekleşti. Mart ayında bir önceki aya göre diğer imalatlarda yüzde 21,9 artış olurken, cirolar kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında yüzde 5,7,  ağaç, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatında yüzde 4,0 oranında arttı.

2016 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi yüzde 1,0 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,1 oranında artış gösterdi.

gida-sanayi-gidahatti

Gıda ve içecek imalatında cirolar

TÜİK’in belirlemelerine göre imalat sanayinin alt gruplarından gıda ürünleri imalatında Mart ayında cirolar düştü. Gıda ürünleri imalatı ciro endeksi, Şubat ayındaki 202,6 değerinden, Mart’ta yüzde 2 oranında düşüşle 198,5’e geriledi.

İçeceklerin imalatında ise cirolarda artış gözlendi. Şubat ayında 177,0 olan içeceklerin imalatı ciro endeksi, Mart’ta yüzde 3,9 oranında artışla 184,0’a yükseldi.

Sanayi üretimi de Şubat ayındaki yüzde 0,5 yükselişin ardından, Mart ayında aynı oranda yüzde 0,5 oranında düşmüştü.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.